PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółka z chińskiej grupy Hongbo kupiła działkę pod budowę fabryki w Opolu

  • PAP/JS    4 listopada 2016 - 18:14
Spółka z chińskiej grupy Hongbo kupiła działkę pod budowę fabryki w Opolu
Wiceprezydent Opola Maciej Wujec (fot. opole.pl)

• Chińska firma Hongbo Clean Energy Europe, która docelowo chce zainwestować w Opolu 100 mln USD w badania i produkcję oświetlenia ledowego, kupiła działkę pod budowę zakładu.
• Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.
• Pierwszy etap inwestycji pochłonie ok. 78 mln zł.
W opolskim Ratuszu uroczyście podpisano akt notarialny zakupu działki na terenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Opolu. Przedstawiciele inwestora odebrali też formalne pozwolenie na prowadzenie działalności w strefie.

Inwestor z Chin chce wybudować w Opolu zaawansowany technologicznie ośrodek badań i produkcji oświetlenia LED. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczęcie prac nad powstaniem pierwszego budynku o powierzchni ok. 13 tys. m kw. ma nastąpić jeszcze w grudniu tego roku. Znajdą się w nim biura, magazyn oraz nowoczesna hala produkcyjna.

Prezes Hongbo Clean Energy Zixuan You powiedział, że przed decyzją o budowie zakładu w Opolu inwestor rozważał także inne lokalizacje. "Opole miało silną konkurencję, bo odwiedziliśmy kilka krajów, w tym Niemcy, Francję, Grecję i Czechy oraz duże miasta w Polsce, m.in. Gdańsk i Łódź" - wliczał prezes.

Jego zdaniem kluczowe dla ostatecznej decyzji były rzeczowe i życzliwe rozmowy z władzami Opola oraz przedstawicielami urzędu marszałkowskiego. "To było decydujące. Dziękujemy i prosimy o życzliwość, bo choć działamy na wszystkich kontynentach, to w Opolu jesteśmy nowi" - dodał Zixuan You.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec ocenił, że nawiązanie współpracy z chińskim inwestorem oznacza dla miasta wielowymiarowe zyski - nie tylko zysk ze sprzedaży nieruchomości, ale także przyszłe podatki od nieruchomości i nowe miejsca pracy. Wiceprezydent zapowiedział, że miasto nadal zamierza tworzyć dogodne warunki dla nowych inwestorów.

W czerwcu tego roku gmina Opole i Hongbo Group podpisały deklarację inwestycyjną. Od tego czasu w Opolu pracował zespół przygotowawczy złożony z menedżerów, inżynierów i tłumaczy z Chin, zajmujący się przygotowaniem wymaganych dokumentów i projektów technicznych. W piątek sfinalizowano zakup działki; w ostatnich tygodniach rozpoczęła się też rekrutacja pracowników - jak informowano wcześniej, pracę ma znaleźć ponad sto osób, a produkcja powinna ruszyć w połowie 2017 r.

Przedsięwzięcie ma być podzielone na trzy etapy, a łączne nakłady szacowane są na 100 mln USD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.