PARTNER PORTALU
 • BGK

Spór o most nadal trwa

 • PAP    1 lipca 2012 - 10:17
Spór o most nadal trwa

W miesiąc po decyzji nadzoru budowlanego, który nakazał wzmocnienie konstrukcji mostu na odcinku A1 Świerklany-Gorzyczki, inwestor, czyli GDDKiA oraz wykonawca – firma Alpinie Abu – nie doszły do porozumienia.
Budowa mostu jest wstrzymana od początku kwietnia. 30 maja Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach ostatecznie zdecydował, że konstrukcja obiektu musi zostać wzmocniona, co wymaga wprowadzenia korekt do projektów wykonawczych.

W decyzji inspektora nakazano wykonanie robót budowlanych (ich zakres Inspektor ocenił jako znaczny), które mają doprowadzić most do takiego stanu, aby mógł być bezpiecznie użytkowany. Trzeba m.in. zmienić przebieg tzw. kabli uciągających płytę dolną mostu, a sama płyta ma być dodatkowo wzmocniona poprzecznymi żebrami. Inspektor wyznaczył termin przeprowadzenia wszystkich prac do sierpnia 2013 r.

Na razie strony zrzucają na siebie odpowiedzialność za wady obiektu. Jak wskazywała w jednym z komunikatów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), „inspektorat stwierdził, że duża ilość błędów popełnionych przez wykonawcę (…) była powodem kwietniowej decyzji (…) o zatrzymaniu kontynuacji budowy według obecnego projektu wykonawczego”.

Firma Alpine Bau, której eksperci od ponad dwóch lat wskazywali na wady projektu mostu uważa jednak, że decyzja nadzoru budowlanego oznacza potwierdzenie zgłaszanych wcześniej uwag, a odpowiedzialność za stwierdzone błędy spada na GDDKiA.

Wykonawca oczekuje, że Dyrekcja dokona zmian w projekcie. Dyrekcja odpowiada zaś, że projekt budowlany mostu nie wymaga zmian, a jedynie przygotowania dodatkowej dokumentacji projektowej – uwzględniającej nakazy nadzoru budowlanego. GDDKiA uważa, że dokumentację tę powinien przygotować wykonawca.

Jak poinformowała rzeczniczka dyrekcji Urszula Nelken, po wydaniu przez Inspektora decyzji z 30 maja inżynier kontraktu już 6 czerwca wezwał Alpine Bau do wznowienia prac na moście. Wykonawca dostał od dyrekcji „polecenie wykonania dodatkowej dokumentacji”. „W tej chwili trwają z nim uzgodnienia” – powiedziała Nelken.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • TEOFIL, 2012-07-02 10:14:02

  Tak nawiasem mówiąc, jest potrzeba rady wizażysty!
 • BB, 2012-07-02 08:52:18

  z tym inwestorem GDDKiA nie powinno się więcej nawet rozmawiać, pachnie tu tyko korupcją, każda jego inwestycja prędzej czy później pada i dziwnie kosztuje nas podwójnie...?
 • Anydej, 2012-07-01 23:15:07

  Nie powinno być sporu! Most jest KOnieczny!