PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór o wyceny nieruchomości pod obwodnicę

  • PAP    16 marca 2013 - 13:15
Spór o wyceny nieruchomości pod obwodnicę

Dwie blokady drogi krajowej nr 8 zapowiedzieli na czwartek mieszkańcy Suwałk i okolic. Jedni będą protestować przeciwko opóźnieniu budowy obwodnicy miasta, inni przeciwko opóźnieniom przy wycenie ich posesji, na których powstanie obwodnica Augustowa.
Droga krajowa nr 8 zostanie zablokowana 21 marca dla ciężarówek na siedem godzin. Pierwsza blokada rolników z podsuwalskich miejscowości tj. Podbudówek, Raczki czy Janówka rozpocznie się o godz. 9 rano i potrwa do 12. Kilkudziesięciu rolników, właścicieli posesji zajętych przez skarb państwa pod budowę obwodnicy Augustowa zablokują krajową "ósemkę" na trasie Augustów-Suwałki w okolicach miejscowości Płociczno.

Jedna z właścicielek posesji Irena Konopko z Podbudówka powiedziała, że protestują, bo dostali decyzje o opuszczeniu swoich domów do 15 czerwca, ale nie ma wyceny ich własności i pieniędzy, za które mogliby kupić nowe mieszkania lub domy.

"Protestujemy przeciwko takiemu bezprawiu. Jak zablokujemy drogę to może władze wreszcie dostrzegą nasz problem" - dodała Konopko.

Przez kolejne 4 godziny planuje blokować drogę krajową nr 8 Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. Blokada rozpocznie się o godz. 12 rano i zakończy o 16. Suwalczanie mają blokować krajówkę w centrum miasta na skrzyżowaniu ulic Utrata i Przytorowa.

"W celu zapewnienia frekwencji zorganizujemy przy drodze koncert, m.in. zespołów disco-polo. Tego dnia mamy święto wiosny, więc możemy spodziewać się tłumu młodzieży" - powiedział członek komitetu Zdzisław Przełomiec.

Budowa obwodnicy miała być rozpoczęta w 2015 roku. Tymczasem - jak informują władze Suwałk - termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty i obwodnica Suwałk nie znajdzie się na liście kluczowych inwestycji drogowych przewidzianych w latach 2014-2020. Ma znaleźć się na liście rezerwowej.

Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk zebrał już ponad 10 tys. podpisów pod protestem przeciwko opóźnieniu budowy drogi. W listopadzie zorganizował dwugodzinny marsz mieszkańców Suwałk blokując drogę krajową.

Suwalczanie chcą jak najszybszej budowy obwodnicy miasta, przez które codziennie przejeżdża ok. 7 tys. ciężarówek. Droga krajowa przebiega przez centrum miasta, które często jest blokowane przez ciężarówki; utrudnia to życie mieszkańcom.

Obwodnica Suwałk ma być fragmentem planowanej drogi ekspresowej nr 61 Via Baltica. Ma powstać po zachodniej części miasta. Ma mieć 13 km długości i po dwa pasy ruchu w każdą stronę, choć docelowo - po trzy. Będą to pasy awaryjne i rozdzielające. Suwalska obwodnica ma być również połączona z planowaną obwodnicą Augustowa w wariancie przez Raczki. Projekt drogi ma być gotowy jesienią 2013 roku, a pozwolenie na budowę mogłoby być wydane w 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • STAN, 2013-03-16 15:37:40

    Pozdrawiam mieszkańców Augustowa i okolic. Sposób załatwiania tematu "Obwodnica" przez władze świadczy o tym , że one władze mają Was bardzo głęboko w d...e. Gdybym tam mieszkał, już dawno stworzyłbym odział "leśnych" i nie po to, aby chodzić po przejściach. Minimum sankcji dla ...władz to walenie w mordę ich eksponowanych przedstawicieli. W stylu Ku Klux Klan-u. Przyjeżdżają , napier.....ą i odjeżdżają. Chyba że najgłupsze lemingi mieszkają w Augustowie. Nie wierzę !!!  rozwiń