PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór powiatów o drogę rozstrzygnięty

  • PAP    29 marca 2013 - 16:02
Spór powiatów o drogę  rozstrzygnięty

Powiat lidzbarski nie musi płacić dodatkowych pieniędzy na remont drogi lokalnej powiatowi braniewskiemu (woj. warmińsko-mazurskie). Sąd okręgowy w Olsztynie oddalił w piątek pozew braniewskiego samorządu, który żądał od powiatu lidzbarskiego 220 tys. zł.
Spór między powiatami lidzbarskim i braniewskim dotyczy nakładów na remont 17-kilometrowego odcinka drogi Pieniężno-Babiak i rozliczenia kosztów prac. Powiaty zawarły we wrześniu 2010 roku porozumienie w sprawie remontu i wyliczyły, że jego koszt wyniesie 7,3 mln zł. Inwestycja miała być finansowana z Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych w wysokości 3 mln zł; 1,5 mln zł miało pochodzić z budżetu województwa, a pozostałą kwotę miały dołożyć wspólnie oba starostwa, ale proporcjonalnie do długości drogi w powiatach. Na terenie powiatu lidzbarskiego droga ma 1,5 kilometra, a na terenie powiatu braniewskiego ponad 15 kilometrów.

Po remoncie drogi i rozliczeniu inwestycji starostwo powiatowe w Braniewie zażądało od powiatu lidzbarskiego dodatkowych 220 tys. zł. Ten odmówił zapłaty.

Jak podkreślił sędzia Przemysław Jagosz, sąd ocenił, że porozumienie samorządów dotyczące budowy drogi lokalnej należy odczytywać nie w dosłownym zapisie, ale zbadać, jakie były intencje stron.

"Powiat lidzbarski przekazał 717 tys. zł na remont drogi i zgodnie z umową, gdyby po rozliczeniu inwestycji koszty okazały się większe, to miałby on proporcjonalnie przekazać jeszcze 15 proc. sumy" - powiedział sędzia. Według sądu z wyliczeń starostwa powiatowego w Lidzbarku wynika, że kwota, jaką przekazał na remont drogi, w pełni wyczerpuje jego zobowiązania, a żądanie przez powiat braniewski dodatkowej zapłaty nie ma podstaw.

Sędzia dodał, że w chwili zawierania porozumienia nie była znana wysokość dofinansowania remontu drogi z Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych, jak i dotacja z budżetu województwa.

Według samorządowców droga ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, gdyż łączy się z drogą ekspresową nr 22, tak zwaną berlinką, która prowadzi do największego polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Grzechotkach.

Wyrok nie jest prawomocny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Łupek-Pniok, 2013-03-30 07:06:24

    Widziałem(nie)Takie rzeczy !!!
  • ojatwo, 2013-03-29 20:25:38

    zawsze ta DROGA i nic tylko droga która jest chyba zbyt droga...