PARTNER PORTALU
  • BGK

Spore utrudnienia w komunikacji w Tarnowie

  • PAP    3 stycznia 2014 - 15:42
Spore utrudnienia w komunikacji w Tarnowie

PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują 12 obiektów inżynierskich w Tarnowie w ramach modernizacji linii kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem. We wtorek rozpocznie się remont wiaduktu nad ul. Krakowską, co spowoduje utrudnienia w komunikacji w mieście.
Jak poinformował dziennikarzy w piątek zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, remont wiaduktu przebiegającego nad jedną z głównych ulic w mieście będzie najważniejszy spośród wszystkich zaplanowanych prac.

"Udało się doprowadzić do tego, że będzie on remontowany przy zachowaniu ruchu w obydwie strony, nie dojdzie do paraliżu miasta. To efekt trudnych i długotrwałych, bo półtorarocznych negocjacji z PKP" - zaznaczył prezydent.

W sumie w ramach modernizacji linii kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem PKP przebuduje w Tarnowie 12 obiektów inżynierskich. Harmonogram prac jest przedmiotem uzgodnień inwestora z miastem.

W ramach zaplanowanych robót przebudowane zostaną jeszcze wiadukty przy ul. Podgórskiej, Czerwonych Klonów, Warsztatowej, Wita Stwosza, Tuchowskiej, Gumniskiej i przy al. Tarnowskich.

Nad przejazdem kolejowym przy ul. Zbylitowskiej zostanie zbudowany wiadukt kolejowy, co znacznie udrożni ruch w tym miejscu. W ramach prac PKP PLK wyremontuje także kilkusetmetrowe fragmenty nawierzchni dróg i chodników.

Zgodnie z planami inwestora, prace związane z przebudową wiaduktów w Tarnowie powinny zakończyć się w trzecim kwartale 2015 roku.

Modernizacja linii kolejowej E30 łączącej Kraków z Rzeszowem przez Bochnię, Tarnów i Dębicę jest jedną z największych inwestycji realizowanych obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Zaplanowano przebudowę ponad 138 km linii kolejowej wraz z budową nowego typu sieci trakcyjnej, instalacją komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji.

Projekt zakłada również przebudowę torów na 16 stacjach. Wszystkie przystanki na tej trasie zostaną przebudowane, podwyższone i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi w wózkach czy podróżnych z cięższym bagażem.

Modernizacja wiąże się również z przebudową i budową 138 wiaduktów, mostów i estakad. Zlikwidowanych zostanie 49 przejazdów przez szyny dla samochodów, a na 11 zostaną zamontowane nowe urządzenia sygnalizacyjne.

Koszt modernizacji linii kolejowej E30 wynosi ok. 3,4 mld zł, z czego ok. 1,9 mld zł stanowi dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Zakończenie całej inwestycji przewidywane jest w 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.