PARTNER PORTALU
  • BGK

Sport i kultura w nowej hali w Chęcinach

  • PAP    9 czerwca 2013 - 19:51
Sport i kultura w nowej hali w Chęcinach

W Chęcinach koło Kielc uroczyście otwarto w niedzielę halę widowiskowo-sportową. Budowa obiektu z widownią na 1,3 tys. miejsc kosztowała 18 mln zł.
"Spełniają się wreszcie marzenia wielu pokoleń mieszkańców naszego miasta. Na taki obiekt łączący funkcje sportową, rekreacyjną i kulturalną czekaliśmy od lat" - powiedział burmistrz miasta i gminy Chęciny Robert Jaworski.

Jak podkreślił, w jej wnętrzu będzie mieścił się także ośrodek kultury. Do tej pory zajmował on mocno zniszczone wnętrza starej synagogi.

Budynek stanął niemal w centrum Chęcin. Zdaniem burmistrza mimo swoich rozmiarów dobrze wkomponował się w niską i historyczną zabudowę miasta. "Przed rozpoczęciem inwestycji trudno było mówić o miejscu, gdzie teraz znajduje się hala, że było wizytówką miasta. Mocno zdewastowane i zaśmiecone tereny wreszcie zostały zagospodarowane i uporządkowane" - dodał burmistrz.

Na trybunach chęcińskiej hali może zasiąść 1,3 tys. osób. To więcej niż w wielu podobnych obiektach w dużo większych miastach regionu. "Cieszy nas, że na długo przed ukończeniem hali zgłaszali się już do nas organizatorzy ogólnopolskich wydarzeń sportowych. Jest także grupa klubów sportowych, które chcą przyjeżdżać do nas na obozy treningowe" - powiedział Jaworski.

Oprócz hali główniej wewnątrz budynku wygospodarowano także przestrzenie na: siłownię, fitness, solarium oraz kilka sal konferencyjnych. Przewidziano tam także pomieszczenia dla pracowników ośrodka kultury oraz kawiarnię.

Zdaniem burmistrza inwestycja dobrze wpisuje się w strategię miasta. "Jesteśmy przede wszystkim miejscowością turystyczną. Myślę, że hala będzie uzupełniała naszą ofertę" - wyjaśnił.

Budowa wartej około 18 mln zł hali jest finansowana z czterech źródeł. Oprócz wkładu własnego gminy, środki na jej realizację pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz budżetu powiatu kieleckiego.

Budowa hali widowiskowo-sportowej ruszyła w lipcu 2011 roku. Była jedną z najważniejszych inwestycji chęcińskiego samorządu w ostatnich latach. Obecnie w Chęcinach trwa również rewitalizacja historycznego centrum, która ma kosztować około 9 mln zł. Remontowany jest także najważniejszy zabytek miasta - ruiny zamku królewskiego, które rocznie przyciągają ponad 100 tys. zwiedzających.

Chęciny są niewielkim miastem w powiecie kieleckim; liczą 4,3 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: