Spory z wykonawcami mogą przyhamować inwestycje kolejowe

  • PAP/Puls Biznesu
  • 27-01-2014
  • drukuj
Spory z wykonawcami mogą przyhamować tegoroczne inwestycje w tory.
Spory z wykonawcami mogą przyhamować inwestycje kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziały na 2014 r. przyspieszenie realizacji inwestycji. Spółka w tym roku zamierza przelać na konta wykonawców 9 mld zł. Jednak spory dotyczące wykonywania dodatkowych, nieprzewidzianych robót mogą jednak popsuć sielankę - alarmuje "Puls Biznesu".

"W czarnych barwach widzę współpracę wykonawców z PLK. Bez dialogu, zrozumienia problemów, odwagi i chęci po stronie zamawiającego do szybkiego ich rozwiązywania doprowadzi do sytuacji podobnej - jak w inwestycjach drogowych" - twierdzi Zbigniew Jakubas, inwestor działający na rynku kolejowym.

Zgadzają się z nim branżowi eksperci. "Spodziewam się, że w tym roku narastać będzie problem roszczeń kolejowych wykonawców, a kumulacja nastąpi w roku 2015" - mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

"Wadliwe projekty są istotną przyczyną nieprzewidzianych prac dodatkowych, za które PLK nie chcą płacić" - podkreśla Wiesław Nowak, prezes ZUE.

Przedsiębiorcy starają się przekonać PLK i urzędników ministerstwa, by zgodzili się wykonawcom płacić za prace faktycznie wykonane, niezależnie od tego czy przewidywał je pierwotny projekt.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE