PARTNER PORTALU
  • BGK

Sposób na drogę?

  • PAP    10 lutego 2011 - 19:11

Dwaj podlascy posłowie chcą, by rząd przeznaczył pieniądze "zaoszczędzone" przy budowie obwodnicy Augustowa na modernizację trasy Białystok-Warszawa. W czwartek wystosowali w tej sprawie zapytanie poselskie do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
Robert Tyszkiewicz i Leszek Cieślik, posłowie Platformy Obywatelskiej na zwołanej w czwartek w Białymstoku konferencji prasowej powiedzieli, że chodzi im o różnicę między planowanymi kosztami budowy tej obwodnicy (jak podali - 1,446 mld zł), a kwotą z rozstrzygniętego już przetargu.

W minioną środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała bowiem ofertę firmy Budimex SA., który za 659,2 mln zł ma zaprojektować i zbudować obwodnicę Augustowa, na którą mieszkańcy tego miasta czekają od lat.

W skierowanym do ministra Cezarego Grabarczyka zapytaniu poselskim posłowie PO wyliczyli, że oszczędności - w porównaniu do zaplanowanych wydatków, biorąc pod uwagę pieniądze na dodatkowe działania - powinny wynieść ok. 450 mln zł.

"W tej sytuacji wnosimy o przekazanie zaoszczędzonych środków () na przebudowę drogi krajowej nr 8, odcinka Wyszków-Białystok" - napisali parlamentarzyści do ministra.

Jak podkreślają, budowa tego odcinka jest "niezbędna do dalszego rozwoju województwa podlaskiego". Posłowie przypomnieli, że od dłuższego czasu społeczność w regionie protestują wobec decyzji rządu o odsunięciu w czasie realizacji ważnych inwestycji drogowych w regionie, w ramach oszczędności w budżecie państwa.

W piśmie do ministra Grabarczyka posłowie PO napisali też, że zaoszczędzone w przetargu na obwodnicę Augustowa pieniądze pokryłyby w pełni wkład własny strony polskiej do skorzystania z funduszy unijnych na przebudowę drogi krajowej nr 8 na odcinku Wyszków-Białystok.

Sygnatariusze listu chcą zwrócić się do wszystkich parlamentarzystów w regionie o poparcie tego pomysłu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.