PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdź czy inwestor zainteresuje się twoim regionem

  • AW/PAP    16 grudnia 2011 - 10:35
Sprawdź czy inwestor zainteresuje się twoim regionem

Liderem atrakcyjności inwestycyjnej jest województwo śląskie. Za nim znalazły się woj. mazowieckie oraz dolnośląskie - wynika z tegorocznego zestawienia najatrakcyjniejszych inwestycyjnie województw. Zobacz pełny raport.
Raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), przygotowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, jest siódmym z rzędu opracowaniem, którego celem jest określenie różnic w atrakcyjności inwestycyjnej województw i podregionów (pełny raport publikujemy poniżej w dziale Multimedia).

Jak wskazali autorzy badania "Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski", atrakcyjność ta jest rozumiana jako zdolność skłonienia do inwestycji poprzez oferowanie kombinacji korzyści możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej w danej lokalizacji.

Autorzy oceniali mocne i słabe strony podgergionów i województw. Brali pod uwagę m. in. takie kryteria jak: chłonność rynku, dostepność transportowa, infrastruktura gospodarcza i społeczna, zasoby i koszty pracy, aktywność wobec inwestorów.

W stosunku do 2010 r. pierwsza piątka rankingu atrakcyjności inwestycyjnej podregionów dla działalności przemysłowej nie uległa zmianom. To w kolejnościpodregiony: katowicki, rybnicki, łodzki, wrocławski bielski. Z 7. na 6. miejsce awansował podregion bydgosko-toruński, natomiast jego miejsce zajął podregion poznański. Z miejsca 10. na 9. awansował podregion szczeciński, a jego miejsce zajął podregion krakowski.

W tegorocznej edycji badania, podobnie jak przed rokiem, wyraźnym liderem atrakcyjności jest województwo śląskie.

Czyta też: Rekiny inwestycji zmierzają na południe

Wysoka atrakcyjność inwestycyjna cechuje województwo mazowieckie i dolnośląskie. Grupę regionów o ponadprzeciętnej atrakcyjności tworzą także województwa: małopolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i pomorskie. W środku stawki znalazły się województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie, lubuskie oraz opolskie.

W klasie regionów o najniższej atrakcyjności znalazły się trzy województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Ranking atrakcyjności inwestycyjnej zamykają województwa: lubelskie i podlaskie.

Maciej Tarkowski z IBnGR komentując wyniki raportu powiedział, że atrakcyjność inwestycyjna w dużej mierze jest konsekwencją rozwoju gospodarczego poszczególnych regionów. - Silni są najbardziej atrakcyjni i w ten sposób nakręcają swoją atrakcyjność. Słabi są najmniej atrakcyjni i jest to jeden z ich ważniejszych problemów rozwojowych - powiedział Tarkowski.

Ocena atrakcyjności inwestycyjnej województw dokonana została na podstawie analizy siedmiu grup wskaźników cząstkowych: zasobów i kosztów pracy, aktywności województw wobec inwestorów, dostępności transportowej, wielkości rynku zbytu, poziomu rozwoju infrastruktury gospodarczej, poziomu rozwoju infrastruktury społecznej oraz poziomu bezpieczeństwa powszechnego.

Marcin Nowicki z IBnGR powiedział podczas przedstawiania wyników raportu, że wyników zestawienia nie można traktować jako typowego rankingu, ale jako wskazówki dla poszczególnych regionów Polski. - W tym rankingu nie chodzi, aby co roku przesuwać się w tę, czy tę stronę. Chodzi o to, że będąc nawet na końcu tego zestawienia, ale mając świadomość, jakie są nasze słabe strony, a jakie mocne, można było zbudować całkiem atrakcyjną ofertę inwestycyjną - podkreślił Nowicki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • LETTA BRANZO, 2011-12-19 20:51:39

    czy inwestor przyjedzie do naszego regionu? czekamy!
  • lolo, 2011-12-16 14:55:59

    Całkowicie błędny raport. Opiera się na chciejstwie i promuje regiony od dawna uważane za atrakcyjne dla inwestowania. Ale rzeczywistość zmienia się bardzo dynamicznie i autorzy nie dołożyli należytych starań dla sprawdzenia stanu faktycznego. Szkoda pieniędzy za te wypociny. Kto za to zapłacił?...  rozwiń