PARTNER PORTALU
 • BGK

Sprostowanie wykonawcy A1

 • GK    10 września 2012 - 06:55
Sprostowanie wykonawcy A1

Polsko-irlandzkie konsorcjum budujące autostradę A1 złożyło oświadczenie o odstąpieniu od kontraktów kilka godzin wcześniej niż zrobiła to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Wykonawcy trzech odcinków autostrady A1, tj. SRB Civil Engineering Ltd., John Sisk & Son Ltd. oraz PBG – w upadłości układowej i Hydrobudowa Polska – w upadłości układowej, poinformowali, że 6 września 2012 r. złożyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oświadczenie o odstąpieniu od kontraktów na budowę autostrady A1: odcinki Czerniewice – Odolion (11,4 km) i Odolion – Brzezie (23,1 km) oraz Brzezie – Kowal (29,5 km).

Czytaj też: Zerwany kontrakt na A1 w kujawsko-pomorskim

Odstąpienie od kontraktów było konsekwencją złożonych 10 sierpnia 2012 r. oświadczeń zawierających m.in. wezwania do usunięcia przez GDDKiA istotnych naruszeń kontraktów. Pomimo upływu wyznaczonego terminu do usunięcia naruszeń przez GDDKiA nie doszło.

– W opinii polsko-irlandzkiego konsorcjum, pomimo wielotygodniowych rozmów i negocjacji, podczas których wykonawca deklarował pełną gotowość do zakończenia realizowanych kontraktów, GDDKiA nie przychyliła się do żadnej z wielu propozycji porozumienia, nie wywiązała się ze swoich zobowiązań związanych z realizacją kontraktów oraz nie usunęła istotnych naruszeń, zmuszając wykonawcę do podjęcia decyzji o odstąpieniu od kontraktów z przyczyn leżących po stronie zamawiającego – czytamy w oświadczeniu.

W reakcji na oświadczenia wykonawcy, z kilkugodzinnym opóźnieniem także GDDKiA złożyła spółkom PBG oraz SRB Civil Engineering Ltd. oświadczenia o odstąpieniu od kontraktów. Według wykonawców, oświadczenia te są bezpodstawne, a przy tym nieskuteczne, skoro do odstąpienia od kontraktów doszło wcześniej.

– Ze zdziwieniem przyjmujemy fakt zatajenia przez GDDKiA w komunikatach skierowanych do opinii publicznej wezwań wystosowanych przez wykonawcę 10 sierpnia 2012 r. do usunięcia przez zamawiającego istotnych naruszeń kontraktów oraz opublikowania 6 września 2012 r. nieprawdziwego komunikatu o tym, jakoby to GDDKiA odstąpiła od kontraktów na budowę autostrady A1. Działania te dezinformują opinię publiczną oraz w sposób nieprawdziwy przerzucają odpowiedzialność za zerwanie kontraktów na wykonawcę – uważają wykonawcy.×
KOMENTARZE (3)

 • Koordynator " BYLY" OIUGZ, 2012-09-10 16:44:47

  Ot przyklad dzialania urzedzasow - zadnej odpowiedzialnosci, klamstwa itd - tak bylo tez i na spotkaniach z poszkodowanymi firmami !!!! biale rekawiczki !!!
 • dajan55, 2012-09-10 11:05:14

  Widząc poczynania GDDKiA w ostatnim czasie - podpisuję się obiema rękami pod opinią MK - Panowie - czas na zmiany !!!. Oby nie za póżno - uczmy się - niekoniecznie na błędach !!!
 • MK, 2012-09-10 09:56:46

  Może jednak warto wrócić do rozmów poważnych prowadzonych przez poważnych ludzi oraz przetrzebić trochę skumplowane towarzystwo w Dyrekcji, może znajdzie się praca dla fachowców, bo na razie bez znajomości to tylko mona sobie pomarzyć. Kiedyś chciałem tam pracować, może to bagno ktoś w końcu oczyści.... Nadziei wielkich nie mam, ale zawsze jakaś jest.  rozwiń