PARTNER PORTALU
  • BGK

Średnie miasta wciąż czekają na centra handlowe

  • Tomasz Elżbieciak    22 października 2010 - 14:40

W najbliższych latach najatrakcyjniejsze dla budowy nowych centrów handlowych będą miasta liczące ok. 50-60 tys. mieszkańców - mówi prezes Rank Progress Jan Mroczka. Firma wkrótce odda obiekt w Jeleniej Górze oraz zacznie budowę galerii w Świdnicy.
Szef notowanego na giełdzie dewelopera obiektów handlowych z Legnicy ocenił, że po ostatnim, ok. dwuletnim zastoju, można spodziewać się dobrych perspektyw dla rynku związanego z budową nowych centrów handlowych.

- Z optymizmem patrzymy na przyszłe inwestycje - oceniając przynajmniej po tym, co dzieje się w portfelu Rank Progress. W ostatnich miesiącach pozyskaliśmy nowych najemców, m.in. z branży odzieżowej, fitness i gastronomii. Do tego prowadzimy rozmowy na temat kilkunastu lokalizacji pod nowe inwestycje - powiedział Mroczka.

- Niedługo oddajemy do użytku galerię w Jeleniej Górze, a wkrótce rozpoczniemy budowę obiektu w Świdnicy; trwają prace w Zamościu i Kaliszu. Patrząc na zainteresowanie naszych najemców mogę powiedzieć, że na najbliższe pięć lat Rank Progress posiada zabezpieczony portfel nieruchomości, na których będzie miał najemców - dodał.

Mroczka podkreślił, że mocną pozycję na lokalnych rynkach mają prowadzone przez Rank Progress galerie w Legnicy i Kłodzku. To drugie przekroczyło już 33,5 tys. m kw. powierzchni. Deweloper niedawno sprzedał tam powierzchnię hipermarketowi budowlanemu, który planuje rozbudować obiekt o kolejne 3 tys. m kw. Natomiast w grudniu w kłodzkiej galerii ma zostać otwarte kino oraz towarzyszące mu lokale gastronomiczne.

- To pokazuje, że średnie miasta potrzebują tego typu obiektów i Rank Progress jest nastawiony na właśnie taką ofertę. Jesteśmy zainteresowani średnimi miastami w całej Polsce, o liczbie mieszkańców ok. 50-60 tys. Można jeszcze znaleźć miejsca na nowe centra handlowe w dużych miastach. Jednak nasze doświadczenia z rozmów z władzami średnich miast oraz najemcami, którzy widzą tam potencjał, potwierdzają, że obrany przez nas kierunek rozwoju jest słuszny - wskazał Mroczka.

W jego opinii, na rentowność planowanych obiektów nie powinny mieć znaczącego znaczenia prognozowane wzrosty cen materiałów budowlanych i robocizny. Trudniej natomiast przewidzieć poziom marż przy krótkoterminowych projektach inwestycyjnych, gdzie deweloper wykonuje budynki zamawiane przez sieci handlowe. W tym przypadku marże mogą wahać się od 50 do nawet 300-400 proc.

Rank Progress nadal wstrzymuje się z rozpoczęciem budowy Centrum Multifunkcyjnego w Katowicach. Projekt zakłada budowę na działce nieopodal Spodka trzech wież, z których najwyższa ma mieć ok. 200 metrów wysokości.

- Nie rozpoczniemy tej inwestycji bez sztandarowych najemców, którzy ją udźwigną, czyli hotelu i powierzchni biurowej. Z obecnym portfelem nieruchomości komercyjnych nie będziemy brać na siebie ciężaru kredytu potrzebnego na inwestycję, której koszt przekroczy 400-500 mln zł. Katowice są dla nas oczkiem w głowie, ale niestety kryzys zahamował ten projekt. Na razie jesteśmy właścicielami gruntu i nie zamierzamy go sprzedawać - podkreślił Mroczka.

Dodał, że w przyszłym roku istnieje szansa na rozpoczęcie innej inwestycji spółki - zespołu apartamentowo-biurowego Nowy Browar w Legnicy.

- Liczyliśmy bardzo na to, że Legnica będzie miała swój udział w Euro 2012 - miejscowy stadion mógł posłużyć jako obiekt treningowy. Dzięki temu moglibyśmy ściągnąć dobrego inwestora hotelowego. To niestety nie ziściło się, przez co inwestycja uległa spowolnieniu - powiedział.
Prezes Rank Progress poinformował, że spółka zamierza też kontynuować projekt Marina Park w Wrocławiu, gdzie na terenie dawnego portu Popowice nad Odrą ma powstać kompleks mieszkalno-biurowy.

- Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu ruszył, co oznacza, że jest zainteresowanie ciekawymi mieszkaniami w dobrych lokalizacjach. Kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy podejmiemy się tej inwestycji samodzielnie, czy we współpracy z partnerami - podsumował Mroczka

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.