PARTNER PORTALU
  • BGK

Średniowieczne skarby pod chodnikiem

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    31 lipca 2010 - 10:03

Projekt rewitalizacji olkuskiej starówki nie zakłada naprawy sklepień średniowiecznych przedproży, które są zaledwie pół metra pod chodnikiem. A udostępnione do zwiedzania mogłyby stać się unikatem na skalę kraju.
W średniowieczu przed kamienicami budowano przedproża, czyli coś w rodzaju tarasów, na których ustawiano kramy. Z przedproży było bezpośrednie przejście do piwnic, gdzie składowano towar, a także do kamienic. Takie przedproża były przed kamienicami na północnej i zachodniej stronie olkuskiego rynku. Na przedproża natrafiono przed pięcioma laty, kiedy na olkuskim rynku zaczęto budowę kanalizacji – informuje „Dziennik Polski”.

To wielka sensacja dla archeologów, choćby dlatego, że tak niewiele miast miało przedproża. Do tej pory znaleziono je tylko w Gdańsku, Krakowie i we Wrocławiu

W najbliższych dniach stare płyty chodnikowe zostaną zdjęte. Potem będzie wylana żelbetowa płyta, a na niej położony zostanie nowy chodnik z kostki. Tak zakłada projekt rewitalizacji. Eksperci żałują, że nie ujęto w nim naprawy sklepień przedproży i wybrania z nich zasypiska.

Płyta betonowa, jaka ma powstać nad sklepieniami przedproży, na pewno w jakiś sposób zabezpieczy je przed zawaleniem. Ma je też zaizolować, ale w przyszłości naprawienie ich i wybranie gruzu oraz ziemi będzie dużo trudniejsze i droższe niż teraz – pisze „Dziennik Polski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.