Średniowieczny Kanał Raduni do remontu

Ruszyła przebudowa 1,2 - kilometrowego odcinka Kanału Raduni w Pruszczu Gdańskim. Wykonawca inwestycji na realizację projektu ma czas do końca października przyszłego roku. Wartość inwestycji opiewa na 14,9 mln zł netto.
Średniowieczny Kanał Raduni do remontu
fot.mat.pras

Początki powstania Kanału Raduni sięgają czasów średniowiecza, a jego ówczesne przeznaczenie miało przede wszystkim charakter obronny i gospodarczy.

Dziś kanał stanowi zabytkowy obiekt hydrotechniczny wpisany do rejestru zabytków. Jego całkowita trasa liczy 13,5 km i nosi nazwę Kanał Nowa Radunia. Obecnie obiekt na całej długości od Pruszcza Gdańskiego do Biskupiej Górki w Gdańsku pełni funkcję zbiornika retencyjnego dla wód spływających z terenów jego zlewni.

Celem realizacji projektu przebudowy Kanału Raduni jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku mieszkańców, a także poprawa prowadzenia działalności gospodarczej.

Realizacja przebudowy obiektu została podzielona na dwa etapy. Skanska odpowiada za wykonanie prac w ramach drugiego etapu, który obejmie realizację robót modernizacyjnych na odcinku od mostu w ciągu ul. Raciborskiego do kładki dla pieszych w ul. Wojska Polskiego. Po zakończeniu inwestycji zmodernizowany zostanie ponad 1,2-kilometrowy odcinek kanału.

Przebudowa zabytkowego obiektu polega na wykonaniu szeregu prac modernizacyjnych. Ich pierwszy etap obejmuje demontaż istniejących umocnień i późniejsze ponowne umocnienie brzegów kanału.

- W ramach projektu przeprowadzimy także remont przyczółków istniejących 3 mostków i 5 kładek dla pieszych – mówi Andrzej Zmuda, kierownik robót z firmy Skanska, która jest wykonawcą inwestycji.

Inwestycja obejmuje wykonanie schodów z kostki brukowej na skarpie kanału oraz krawężników kamiennych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE