PARTNER PORTALU
  • BGK

Średniowieczny Kanał Raduni do remontu

  • AW    30 grudnia 2014 - 18:54
Średniowieczny Kanał Raduni do remontu

fot.mat.pras

Ruszyła przebudowa 1,2 - kilometrowego odcinka Kanału Raduni w Pruszczu Gdańskim. Wykonawca inwestycji na realizację projektu ma czas do końca października przyszłego roku. Wartość inwestycji opiewa na 14,9 mln zł netto.
Początki powstania Kanału Raduni sięgają czasów średniowiecza, a jego ówczesne przeznaczenie miało przede wszystkim charakter obronny i gospodarczy.

Dziś kanał stanowi zabytkowy obiekt hydrotechniczny wpisany do rejestru zabytków. Jego całkowita trasa liczy 13,5 km i nosi nazwę Kanał Nowa Radunia. Obecnie obiekt na całej długości od Pruszcza Gdańskiego do Biskupiej Górki w Gdańsku pełni funkcję zbiornika retencyjnego dla wód spływających z terenów jego zlewni.

Celem realizacji projektu przebudowy Kanału Raduni jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku mieszkańców, a także poprawa prowadzenia działalności gospodarczej.

Realizacja przebudowy obiektu została podzielona na dwa etapy. Skanska odpowiada za wykonanie prac w ramach drugiego etapu, który obejmie realizację robót modernizacyjnych na odcinku od mostu w ciągu ul. Raciborskiego do kładki dla pieszych w ul. Wojska Polskiego. Po zakończeniu inwestycji zmodernizowany zostanie ponad 1,2-kilometrowy odcinek kanału.

Przebudowa zabytkowego obiektu polega na wykonaniu szeregu prac modernizacyjnych. Ich pierwszy etap obejmuje demontaż istniejących umocnień i późniejsze ponowne umocnienie brzegów kanału.

- W ramach projektu przeprowadzimy także remont przyczółków istniejących 3 mostków i 5 kładek dla pieszych – mówi Andrzej Zmuda, kierownik robót z firmy Skanska, która jest wykonawcą inwestycji.

Inwestycja obejmuje wykonanie schodów z kostki brukowej na skarpie kanału oraz krawężników kamiennych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.