PARTNER PORTALU
  • BGK

Środowiskowe Domy Samopomocy: Nową placówkę otwarto w Strzelcach Krajeńskich

  • bad    12 lutego 2018 - 19:25
Środowiskowe Domy Samopomocy: Nową placówkę otwarto w Strzelcach Krajeńskich
Minister Rafalska wzięła udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. Fot. twitter

- Inwestycja w Środowiskowe Domy Samopomocy to jeden z najlepszych sposobów wydatkowania pieniędzy publicznych - mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej podczas otwarcia placówki w Strzelcach Krajeńskich w województwie lubuskim.
  • Minister Rafalska wspólnie z Władysławem Dajczakiem, wojewodą lubuskim wzięła udział w oficjalnym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich.
  • Łączna kwota wydatków poniesionych na budowę Domu w 2017 r. wynosiła 923 650 zł.
  • Aktualnie na terenie województwa lubuskiego działają 32 takie ośrodki, w których jest 919 miejsc.

 - To najlepsze inwestycje, na które można wydawać publiczne, państwowe pieniądze, dlatego, że to nie jest inwestycja w infrastrukturę, ten budynek ma tylko służyć temu, żeby osoby niepełnosprawne mogły tu znaleźć drugi dom, swoje miejsce, w którym będą czuły się bezpiecznie, dobrze, z którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczyć się różnych życiowych umiejętności – powiedziała podczas otwarcia minister rodziny.

Pogratulowała samorządom, które decydują się na otwieranie tego typu placówek wsparcia.

- To jest dobra, korzystna inwestycja. Dobra dla mieszkańców, dobra dla osób niepełnosprawnych, ale też dla samorządów korzystna, ponieważ finansowanie pobytu uczestników jest w pełni pokrywane ze środków budżetu państwa – zaznaczyła.

Czytaj też: Jakub Szczurek odwołany z funkcji wiceprezydenta miasta

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał, że w woj. lubuskim działają 32 Środowiskowe Domy Samopomocy, w których jest 919 miejsc. Na ich utrzymanie w tym roku w budżecie wojewody jest 16 mln zł.

– Cieszę się, że samorząd podjął tak dobrą decyzję o utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Krajeńskich. W Lubuskiem mamy aż 32 Domy Samopomocy, a w nich 919 miejsc. Powiat strzelecko-drezdenecki jest w ścisłej czołówce, z 4 Domami Samopomocy. W naszym województwie są dwa powiaty, w których Środowiskowe Domy Samopomocy jeszcze nie powstały - to Żagań i Wschowa. Jako wojewoda serdecznie zachęcam do starania się o dofinansowanie rządowe na otwarcie takich placówek – powiedział wojewoda lubuski.

Czytaj też: Gdzie i dlaczego radni tracą mandaty? To zestawienie wszystko wyjaśnia

W Środowiskowym Domu Samopomocy dla uczestników przygotowanych jest 25 miejsc. Obiekt jest parterowy, położony w cichej i spokojnej okolicy, z przynależnym terenem rekreacyjnym. Łączna kwota wydatków poniesionych na ten cel w 2017 r. wynosiła 923 650 zł, z tego  środki pozyskane z rezerwy celowej budżetu państwa 868 650 zł oraz środki wygospodarowane w budżecie wojewody lubuskiego – 55 tys. zł.

Kadrę merytoryczną Domu stanowi 6 osób, w tym 3 terapeutów zajęciowych i 2 instruktorów terapii zajęciowej. W Domu prowadzone są następujące formy terapii: socjoterapia, arteterapia, muzykoterapia, ergoterapia, terapia Snoezelen. Uczestnicy uczestniczą w treningu porządku, umiejętności interpersonalnych, kulinarnym, budżetowym i manualnym.

Podczas pobytu w Strzelcach Krajeńskich minister rodziny odwiedziła też Warsztat Terapii Zajęciowej i biuro terenowe ZUS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.