PARTNER PORTALU
  • BGK

SSE "Starachowice": pięć zezwoleń w 2014 roku

  • PAP    23 grudnia 2014 - 20:16

Pięć nowych zezwoleń wydała w 2014 roku Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) "Starachowice" SA, poinformował PAP jej prezes Cezary Tkaczyk. Nowi inwestorzy zadeklarowali blisko 400 mln zł nakładów oraz stworzenie ponad 1,6 tys. nowych miejsc pracy.
Według Tkaczyka mijający rok był dla starachowickiej strefy "istotny i kluczowy z wielu względów". Na pierwszym miejscu wymienił nową mapę pomocy publicznej, która weszła w życie od 1 lipca 2014 roku. "Niedawno zostały wydane rozporządzenia umożliwiające przeprowadzanie procedur przetargowych i wydawanie nowych zezwoleń, które będziemy mogli wydawać zaraz po Nowym Roku. Mogę powiedzieć, że jest kolejka paru firm które czekają na to, by uzyskać pozwolenie od naszej strefy." - powiedział. Dodał, że w pierwszym kwartale 2015 roku spodziewa się trzech takich decyzji.

Ze względu na brak rozporządzeń w drugim półroczu wydawanie nowych pozwoleń było możliwe, tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. W tamtym okresie wydano pięć zezwoleń dla inwestorów, którzy zadeklarowali blisko 400 mln zł nakładów oraz ponad 1,6 tys. nowych miejsc pracy. "Gros z tych miejsc zadeklarował m.in. MAN Bus sp. z o.o. z grupy Volkswagen, który zamierza uczynić ze Starachowic centrum kompetencji produkcji autobusów miejskich na całą Europę" - wyjaśnił Tkaczyk.

Według prezesa starachowickiej strefy drugie półrocze mimo braku nowych zezwoleń "nie było czasem straconym". "Prowadziliśmy szeroką akwizycję, rozpoznanie terenów i różnego rodzaju działania, w tym dotyczące naszego zaangażowania poprawy sytuacji na rynku szeroko pojętego szkolnictwa zawodowego" - zaznaczył.

Dodał, że dzięki akwizycji i rozpoznaniu terenów udało się pozyskać kilka nieruchomości do strefy. W tej chwili trwa procedura zmiany jej granic.

Wśród terenów pozyskanych ostatnio przez SSE "Starachowice" SA znalazła się m.in. siedmiohektarowa nieruchomość w miejscowości Bliżyn w powiecie skarżyskim, w północnej części województwa świętokrzyskiego.

"To jest korzystnie położona nieruchomość kilkaset metrów od drogi krajowej nr 42, nie dalej niż 5 km od węzła na krajowej siódemce w Skarżysku-Kamiennej" - wyjaśnił. Niedawno Rada Gminy Bliżyn podjęła uchwałę o pozytywnej opinii ws. ustanowienia tam strefy ekonomicznej. Jak deklaruje prezes SSE -"Jako właściciel będziemy starali się o objęcie tego terenu przywilejami strefowymi ".

Prezes strefy podkreślił także, że w trakcie mijającego roku wiele firm działających już w ramach SSE zwiększyło zdecydowanie nakłady inwestycyjne. "Łączne nakłady faktycznie zrealizowane według stanu na koniec trzeciego kwartał br. to ponad 1 mld 800 mln zł." - poinformował. Według najnowszego raportu dotyczącego SSE w Polsce, "Starachowice" zajęły piąte miejsce wśród 14 stref w ocenie inwestorów.

Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" SA obejmuje 15 podstref w województwach świętokrzyskim, lubelskim, opolskim i łódzkim. Łączna ich powierzchnia to ponad 664ha. Od początku działania strefy, wydano na jej terenie 159 zezwoleń.

Według stanu na 30 września 2014 roku w starachowickiej strefie aktywnych było 76 zezwoleń. Łącznie 52 przedsiębiorców zatrudnia tam 6,3 tys. pracowników.

Obecnie zagospodarowanych jest ponad 66 proc. terenów SSE "Starachowice" SA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.