Stacje II linii metra dostępne dla zwiedzających

Dwie stacje budowanej II linii metra: Rondo ONZ i Stadion Narodowy będą w sobotę dostępne dla zainteresowanych ich zwiedzaniem. Z kolei w niedzielę podróż komunikacją miejską w stolicy będzie bezpłatna. To atrakcje tegorocznych Dni Transportu Publicznego.
Stacje II linii metra dostępne dla zwiedzających

Jak poinformował stołeczny Ratusz, 21 września będzie dniem otwartym na placach budów stacji centralnego odcinka II linii metra: Rondo ONZ i Stadion Narodowy. Wycieczka do podziemnego miasta, zorganizowana przez Miasto Stołeczne Warszawa i Metro Warszawskie, jest jedną z atrakcji tegorocznych Dni Transportu Publicznego.

"To co najciekawsze na budowie metra, dzieje się pod ziemią i warszawiacy tego nie widzą" - podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, stacje Stadion Narodowy i Rondo ONZ to budowy najbardziej zaawansowane i widać tam ogrom całej inwestycji.

Czytaj też: Jest przejście między I i II linią metra

Stacje będą otwarte dla zwiedzających w godz. 9.00 - 18.00. Goście będą poruszali się w 30-osobowych grupach z przewodnikami, którzy w specjalnie przygotowanych punktach widokowych opowiedzą o budowie podziemnej kolejki.

Na stacji Rondo ONZ zwiedzający przejdą korytarzami pod rondem i zejdą na peron pasażerski, zobaczą strop eliptyczny i tunele, którymi będą jeździły nowe pociągi Inspiro. Z kolei na stacji Stadion Narodowy wycieczki przejdą antresolą na pierwszym podziemnym poziomie stacji i obejrzą przypominające potężne drzewa słupy podtrzymujące strop.

Przy ul. Marszałkowskiej 105, w okolicy skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, w specjalnym Punkcie Informacyjnym od godz. 11.00 do 17.00 będzie można zobaczyć zdjęcia z placów budowy, poznać technologię drążenia tuneli oraz obejrzeć z bliska model tarczy TBM. Wyświetlane będą filmy z tras wycieczek po budowanych stacjach Rondo ONZ oraz Stadion Narodowy. Obecny będzie tłumacz języka migowego. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-technicznych, zajęciach interaktywnych oraz konkursach.

W wycieczkach na budowę stacji metra będą mogły wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Nie mogą w nich uczestniczyć osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się. Zwiedzający nie mogą być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wymagany jest ponadto odpowiedni strój: obuwie typu traperki (twarda podeszwa, zabudowany przód) i długie spodnie. Uczestnicy zwiedzania na placu budowy zostaną wyposażeni w wypożyczony kask ochronny i kamizelkę odblaskową.

Zapisy na zwiedzanie stacji prowadzi drogą mailową Metro Warszawskie; liczba zaproszeń jest ograniczona. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.metro.waw.pl

Z kolei z w niedzielę w ramach Dni Transportu Publicznego oraz obchodzonego 22 września Europejskiego Dnia Bez Samochodu korzystanie z komunikacji miejskiej oraz 12 parkingów "Parkuj i Jedź" (które dysponują ponad 4 tys. miejsc parkingowych) będzie bezpłatne.

Bez biletu będzie można podróżować np. autobusami dziennymi i nocnymi), tramwajami, metrem i pociągami SKM. A także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej(po obszarze pierwszej i drugiej strefy biletowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE