PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion Śląski będzie gotowy dopiero w połowie 2012 r.?

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)    11 sierpnia 2011 - 12:59
Stadion Śląski będzie gotowy dopiero w połowie 2012 r.?

Zakończenie modernizacji Stadionu Śląskiego w Chorzowie nastąpi najprawdopodobniej w połowie 2012 r. - poinformował prezes Mostostalu Zabrze, Leszek Juchniewicz. Pierwotnie zakładano zakończenie prac budowlanych w listopadzie tego roku.
Od dwóch tygodni na Stadionie Śląskim trwa opuszczanie konstrukcji linowej dachu. W połowie lipca - tuż przed końcową fazą trwającego od dwunastu dni tzw. big liftu - pękły dwa "krokodyle", czyli uchwyty łączące liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym.

Czytaj też: Stadion Śląski – pracownicy wrócili do zajęć

Zgodnie z projektem, wewnętrzny pierścień ma podtrzymywać 40 takich uchwytów. Konstrukcja musi zostać opuszczona, aby zmniejszyć działające na nią siły oraz wymontować uszkodzone elementy do ich specjalistycznego przebadania. Juchniewicz poinformował, że powinno to nastąpić w najbliższy piątek.

- Odbędzie się to w obecności Instytutu Metalurgii Żelaza z Gliwic, który będzie badał te elementy. Najprawdopodobniej będą też przedstawiciele hiszpańskiej Guivisy, czyli wykonawcy "krokodyli". Potem konstrukcja zostanie opuszczona do poziomu zerowego - powiedział Juchniewicz.

- Od wyników badań będzie zależało czy dojdzie do ewentualnego przeprojektowania "krokodyli". Plany dotyczące kolejnego big liftu nie są jeszcze skonkretyzowane. Musi on jednak nastąpić jak najszybciej, gdyż koliduje z innymi pracami na stadionie - dodał.

Juchniewicz, pytany o termin zakończenia prac budowlanych na stadionie, powiedział, że nie jest możliwe, aby je zrealizować do listopada.

- Nawet jeżeli najprawdopodobniej jesienią tego roku zostanie przeprowadzony big lift, to i tak będziemy musieli poczekać do wiosny z montażem poliwęglanowego pokrycia dachu. Potrzebne są do tego stabilne i plusowe temperatury. Dlatego montaż poliwęglanu najpewniej rozpocznie się w marcu i potrwa trzy miesiące - wskazał Juchniewicz.

- Nie rozmawiamy jeszcze z inwestorem o ostatecznym terminie zakończenia prac; będzie on wypadkową różnych przedsięwzięć, które muszą być wcześniej podjęte. Jednak ze wstępnej kalkulacji wynika, że będzie to połowa 2012 r. - dodał.

Wartość inwestycji w Chorzowie, którą Mostostal Zabrze wykonuje w konsorcjum z Hochtief Polska, Hochtief Solutions A.G. i Thermoserr, wynosi ok. 360 mln zł brutto.

Po trwającej od 2009 r. gruntownej modernizacji popularny "Kocioł Czarownic" ma spełniać wymogi organizacyjne lekkoatletycznych mistrzostw świata oraz standardy stawiane przez UEFA dla obiektów klasy "elite". Poza zadaszeniem i wymianą krzesełek stadion zyska m.in. nowe oświetlenie o mocy 2 tys. luksów oraz system monitoringu, który wyeliminuje anonimowość kibiców. Na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 55 tys. widzów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.