PARTNER PORTALU
 • BGK

Stadion Śląski ma być gotowy za rok

 • pt/pap    23 sierpnia 2016 - 14:13
Stadion Śląski ma być gotowy za rok
Ostateczny koszt modernizacji Stadionu Śląskiego ma sięgnąć 650 mln zł (fot.slaskie.pl)

• Stadion Śląski będzie gotowy za rok – przekonują władze woj. śląskiego, które prowadzą modernizację tego obiektu.
• Na razie wybrano dostawcę ponad 54 tys. krzesełek - widownia ma być utrzymana w kolorystyce regionu, czyli żółto-niebieskiej.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej na stadionie przedstawiciele zarządu woj. śląskiego mówili m.in. o wyborze dostawcy krzesełek, a także dodatkowych przedsięwzięciach, które zwiększą funkcjonalność obiektu. Podali też ostateczny koszt modernizacji, który ma sięgnąć 650 mln zł i wiązać się z zaciągnięciem przez województwo kolejnego kredytu - na 64 mln zł.

Przetarg na wykonanie, dostawę i montaż ponad 54 tys. siedzisk na Stadionie Śląskim zarządzająca modernizowanym obiektem spółka ogłosiła z końcem maja. Zwycięzcą w poniedziałek zostało konsorcjum z liderem, firmą Nowy Styl Group. Dostarczy ono krzesełka Abacus - takie same, na jakich podczas tegorocznego piłkarskiego Euro we Francji siedzieli kibice na stadionach w Nicei i Lyonie. Ostatnio zamontowano je również na stadionie w Zabrzu.

Projektant obiektu, grupa gmp proponował, aby krzesełka były niebieskie, a przejścia między sektorami żółte. Ostateczny projekt graficzny widowni wykonawca ma przesłać w ciągu miesiąca od podpisania umowy. We wtorek szef spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz mówił, że wybrane krzesełka mają być trwalsze i bardziej wandaloodporne, niż pierwotnie planowane jednoczęściowe, a składane siedziska zagwarantują m.in., że nie będzie na nich zbierała się woda.

Zmian w ostatecznych założeniach modernizacji jest więcej. Spośród zaproponowanych przez zewnętrznego konsultanta propozycji, mających łącznym kosztem ok. 50 mln zł zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność obiektu (a zatem możliwości jego zarabiania na siebie), inwestor wybrał kilka, wartych łącznie ok. 10 mln zł.

Jak wymieniał członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak, jedną z nich jest przeprojektowanie głównego wejścia na stadion, aby umożliwić poprawę standardu przystadionowego hotelu - z dwóch do trzech gwiazdek. Z tego samego względu z hotelowego budynku wyprowadzone zostaną szatnie dla młodych sportowców - do zewnętrznego pawilonu, który będzie połączony z 50-metrową strzelnicą sportową.

Strzelnica to element uzgodnień z Polskim Związkiem Biathlonu, który widzi - obok obiektów stadionu - możliwość wykorzystywania tras w Parku Śląskim. Dodatkowo w kompleksie treningowym wokół stadionu powstać miałoby całoroczne, kryte boisko typu Orlik.

Na płycie stadionu wykorzystana zostanie odporna tzw. murawa hybrydowa, czyli mieszanka włókien naturalnych i sztucznych (za dodatkowy ok. 1 mln zł). Cały obiekt z zewnątrz będzie miał kolorowe podświetlenie (w miejsce planowanego białego) oraz siatki LED dające możliwość np. wyświetlania komunikatów. Ponadto wyremontowana ma zostać okalająca stadion promenada - wraz z kanalizacją (za ok. 12 mln zł).

Przetarg na krzesełka był jednym z kolejnych postępowań zmierzających do zakończenia modernizacji obiektu. Po wstrzymaniu zasadniczych prac w lipcu 2011 r. (wskutek awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu) województwo postanowiło bowiem kończyć inwestycję w oparciu o firmy wygrywające mniejsze przetargi na prace w poszczególnych dziedzinach.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • WALESAIKISZCZAK, 2016-09-01 14:09:27

  ZAZDROŚCISZ POLACZKU ?? TO POWIEM CI COŚ <WYPIERDALAJ ALBO CIĘ ZLIKWIDUJEMY JAK LEPERA I BĘDZIE CISZA !
 • sas, 2016-08-23 18:45:51

  W 2014 pisano: "Już dwadzieścia lat trwa modernizacja chorzowskiego giganta. I prędko się nie skończy, bo pracom na stadionie przyjrzy się prokuratura. W projekt władowano do tej pory 603 mln zł, a według urzędników na zakończenie prac trzeba jeszcze wyłożyć 217 mln zł". W 2014 NIK w s...woim raporcie z kontroli przeprowadzonej w 2013 nie pozostawił wątpliwości co do rażącej niegospodarności kolejnych zarządów województwa śląskiego... I co? Gdzie konsekwencje... gdzie odpowiedzialność niekompetentnych urzędników ? Świat, choć nie świadomy podatnik, się śmieje. A gnojowica niekompetencji i gigantyczne straty finansowe topią Polskę. Co z krytycznymi wynikami kontroli NIK dotyczącymi nieprawidłowości i marnotrawstwa środków publicznych przy budowie, modernizacji i wykorzystaniu innych obiektów sportowych w Polsce... m.in. stadiony miejskie w Poznaniu, Lublinie, Zabrzu (ocena NIK jednoznacznie negatywna), Wrocławiu ("gigantyczne przekręty"), Tychach, Lublinie...? Nic tam panowie, ważne, że ciągle czyjś szwagier w kasie.  rozwiń