PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion Śląski po odbiorach. Coraz bliżej otwarcia

  • AW    31 lipca 2017 - 13:43
Stadion Śląski po odbiorach. Coraz bliżej otwarcia
Stadion Śląski ma zostać otwarty jesienią (fot. Stadion Śląski)

Stadion Sląski otrzymał pozwolenie na użytkowanie po przeprowadzonych odbiorach przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Chorzowie.
- Zgodnie z harmonogramem, który zakładał, że do 31 lipca obiekt będzie posiadał pozwolenie na użytkowanie, dokumenty z tym związane są już w naszym posiadaniu - mówi Krzysztof Klimosz, prezes zarządu spółki Stadion Śląski. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo na takim obiekcie, jak Stadion Śląski jest kwestią priorytetową. Dlatego niezmiernie ważne jest to, że otrzymaliśmy wymagane przepisami zgody dotyczące eksploatacji stadionu. Nie oznacza to jednak, że już jutro można zorganizować imprezę na stadionie - dodaje.

Prace wykończeniowe jeszcze trwają

Obecnie cały czas trwa wyklejanie bieżni lekkoatletycznej oraz montaż pozostałej infrastruktury do lekkiej atletyki. Z uwagi na specyfikę układania nawierzchni typu Mondo, podczas prac muszą być spełnione odpowiednie warunki pogodowe związane z temperaturą i wilgotnością powietrza, termin ich zakończenia oraz testowania i certyfikowania bieżni może nastąpić nawet 31 sierpnia.

Ponadto prowadzone są jeszcze roboty wykończeniowe w kubaturze trybuny wschodniej, umeblowana musi zostać strefa VIP oraz sky-boksy. Trwa także rozruch, testowanie i weryfikacja wszystkich systemów na stadionie.

Widać także zmiany w bezpośrednim otoczeniu stadionu. Do połowy sierpnia powinna zostać przebudowana promenada wokół obiektu, a także część okolicznej infrastruktury drogowej i parkingowej. To ważny element nie tylko wizualny dla wszystkich kibiców, gości, którzy będą podążać do stadionu. Zwiększy się także komfort dojścia do obiektu oraz liczba miejsc parkingowych.

Zarząd spółki Stadion Śląski podkreśla, że najbardziej zależy im teraz na pokazaniu zmodernizowanego obiektu mieszkańcom jeszcze jesienią i zaproszeniu ich na Dzień Otwarty.

Niekończący się remont

Rewitalizacja stadionu śląskiego zaczęła się w 2009 roku, kiedy Polska przygotowywała się do ugoszczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, EURO 2012. Do feralnej w skutkach awarii (wydłużenie czasu remontu i podrożenie kosztów) i przerwania prac na Stadionie Śląskim doszło w połowie 2011 r. podczas podnoszenia linowej konstrukcji, która ma utrzymywać dach obiektu. Pękły wówczas dwa z 40 zastosowanych w konstrukcji "krokodyli", czyli uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem rozciąganym. Potrzebny był nowy projekt, nowy wykonawca i dodatkowe pieniądze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • były wyborca PO, 2017-07-31 18:20:57

    Historia przebudowy tego stadionu to chyba najbardziej jaskrawy przykład (obok uruchamiania Kolei Śląskich) nieudacznictwa śląskiej PO.