PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion Śląski wciąż czeka na dach. Byle do czerwca

  • AW    19 maja 2015 - 16:56
Stadion Śląski wciąż czeka na dach. Byle do czerwca
Zakończenie całości inwestycji zaplanowane jest na koniec 2016 r. (fot. PTWP)

Niedługo zostanie ogłoszony kolejny przetarg na prace związane z modernizacją Stadionu Śląskiego. Właściwa operacja montażu zadaszenia ma się rozpocząć w czerwcu.
Zgodnie z zapewnieniami śląskiego urzędu marszałkowskiego o opóźnieniu na budowie przy modernizacji Stadionu Śląskiego nie ma mowy, bo prace inwestycyjne przebiegają zgodnie z planem.

Na razie rusztowania i ogrodzenie

- Od lutego firma Pfeifer Seil und Hebetechnik prowadzi zaawansowane prace przygotowawcze do podniesienia zadaszenia Stadionu Śląskiego. Zakres robót obejmuje m.in. montaże systemu rusztowań, dostawę przebadanych lin oraz ułożenie ich, przygotowanie stanowisk dla urządzeń do podnoszenia dachu – wymienia biuro prasowe śląskiego marszałka.

Od kwietnia trwają prace nad nowym ogrodzeniem Stadionu Śląskiego wraz z robotami towarzyszącymi.

- Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych „Śląsk” z Katowic rozpoczęło roboty związane z wykonaniem ok. 1600 m ogrodzenia Stadionu Śląskiego, zaprojektowanego zgodnie z wymogami Policji. Stalowe ogrodzenie będzie miało wysokość 3,5 m, z czego do wysokości 2,5 m będzie „nieprzezierne” w celu uniemożliwienia kontaktu wizualnego osób na zewnątrz i wewnątrz (ze względów bezpieczeństwa). W ramach zadania wykonane zostaną także bramy, punkty informacyjne oraz furty. Łączny koszt zadania wynosi ok. 6,3 mln zł – dodaje urząd.

W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie kolejnego kluczowego przetargu na tzw. prace kubaturowe obejmujące: roboty budowlane, wodno- kanalizacyjne, wentylacja, instalacje elektryczne, monitoring, kasy biletowe. Wartość prac ok. 100 mln zł.

11 km lin uniesie dach o powierzchni 45 tys. m2

Właściwa operacja montażu zadaszenia ma się rozpocząć w drugiej połowie czerwca i potrwa ok. dwóch tygodni.

Sama konstrukcja linowa składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km. Powierzchnia poliuretanowego pokrycia dachu to blisko 45 tys.m2.

Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Podniesienie konstrukcji linowej dachu polegać będzie na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązarów radialnych , przy pomocy siłowników oraz wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie. ok 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m.

- Dodatkowo na zadaszeniu będzie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych: to jest w okresie zimowym lub ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach - informuje biuro prasowe śląskiego marszałka.

Zakończenie całości inwestycji zaplanowane jest na koniec 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.