PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion w Lublinie później

  • PAP    10 maja 2011 - 18:30
Stadion w Lublinie później

Przetarg na budowę stadionu w Lublinie został unieważniony.
Według władz miasta opóźni to budowę o kilka miesięcy. Inwestycja ma kosztować ok. 155 mln zł, z czego prawie połowę stanowić będzie dofinansowanie z funduszy unijnych.

Przetarg w systemie "zaprojektuj - wybuduj" został ogłoszony w styczniu. Unieważniono go, ponieważ jeden z członków komisji w 2009 r. świadczył usługi szkoleniowe (na umowę - zlecenie) jednemu z wykonawców uczestniczących w przetargu i za późno - już po otwarciu ofert - złożył oświadczenie o wyłączenie go z komisji.

Czytaj też: Polska stadionami stoi

Wcześniej dwukrotnie złożył on oświadczenia, że takiemu wyłączeniu nie podlega, czyli, że nie łączą go żadne związki ze startującymi w przetargu wykonawcami.

- Zasięgaliśmy w tej sprawie opinii prawników. W tej sytuacji musimy powtórzyć postępowanie przetargowe - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk (zobacz notowania prezydenta).

Stadion ma być wybudowany do końca 2013 roku. Kolejny przetarg najwcześniej może się rozstrzygnąć we wrześniu. Według prezydenta Żuka, choć budowa się opóźni, to jednak istnieje szansa, że wszystkie prace zostaną wykonane w wyznaczonym terminie.

Czytaj też: Suwalski stadion z opóźnieniem

- Zakładamy, że po rozstrzygnięciu nowego postępowania przetargowego i uzyskania pozwolenia na budowę, prace budowlane rozpoczną się wiosną i termin realizacji inwestycji zostanie dotrzymany - powiedział Żuk. Jak dodał, jeśli zajdzie taka potrzeba, podejmie starania o przedłużenie terminu zakończenia projektu.

Sprawa prawdziwości oświadczeń składanych przez członka komisji przetargowej została skierowana do prokuratury. Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska, zawiadomienie o tym dopiero wpłynęło do prokuratury i po jego analizie prokurator podejmie decyzję o kierunku postępowania.

Stadion z widownią na 15,5 tys. miejsc, ma powstać na terenie po zlikwidowanej cukrowni w Lublinie. Miasto za przejęcie prawa użytkowania wieczystego 18 ha tego terenu przy ul. Krochmalnej, w pobliżu rzeki Bystrzycy, ma zapłacić Krajowej Spółce Cukrowej 9,5 mln zł.

Prawie połowę kosztów budowy stadionu - 17 mln euro - pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Obok stadionu będą dwa boiska treningowe, parkingi na ponad tysiąc samochodów oraz tereny rekreacyjne dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. Stadion będzie służył nie tylko sportowcom, ale też mają być na nim urządzane koncerty i inne imprezy kulturalne. Dogodny dojazd do nowego stadionu ma zapewnić planowana przebudowa układu komunikacyjnego w tym rejonie miasta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • P STRONG, 2011-05-10 23:39:15

    Trudno,co robić? Jak pózniej to pózniej.Liczyliśmy na szybszy termin.Może w przyszłym terminie uda sie ten przetarg.