Stadiony i hale widowiskowe w Polsce: Koszty są duże, ale to gra warta świeczki

• Miliard złotych kosztowała budowa aren widowiskowo-sportowych jedynie w trzech miastach: Gdańsku/Sopocie, Krakowie i Łodzi.

• Multifunkcjonalne obiekty pozwalają na organizację wydarzeń o międzynarodowym charakterze i przyciągają do miasta turystów - kibiców, fanów muzyki.

• Miasta, które wciąż nie doczekały się takich obiektów, wyraźnie dostrzegają ich brak.
Stadiony i hale widowiskowe w Polsce: Koszty są duże, ale to gra warta świeczki
Tauron Arena w Krakowie. (fot. Wojciech Wandzel, krakow.pl)

- W naszym przypadku hala widowiskowo-sportowa, dziś Azoty Arena Szczecin, była długo oczekiwana - mówi Piotr Wachowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Szczecina. - Ten obiekt niewątpliwie pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, z jednej strony przez sam fakt, że jest, że nosi logo potężnego ogólnopolskiego sponsora, ale przede wszystkim dlatego, że w końcu powstał. To było ważne na gruncie lokalnym. Z drugiej strony miasto zyskało przestrzeń, dzięki której może organizować, a przede wszystkim gościć u siebie wydarzania, które dotychczas omijały Szczecin – wyjaśnia w raporcie „Wpływ hal widowiskowo-sportowych na wizerunek miasta” przedstawiciel szczecińskiego magistratu.

Czytaj też: Polskie miasta w mediach. Królowa jest jedna

Z kolei miasta, w których nie wybudowano w ostatnich kilku latach tego typu nowoczesnego obiektu, wyraźnie dostrzegają ich brak. - Mimo funkcjonowania dwóch obiektów różne środowiska podkreślają konieczność wybudowania nowej hali widowiskowo-sportowej. Zwracają uwagę, że bez nowoczesnej hali, mieszczącej ponad 10 tys. widzów, Wrocław nie ma szans na poważne imprezy mistrzowskie w najpopularniejszych dyscyplinach halowych – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.

Wybudowany na Euro 2012 w piłce nożnej Stadion Energa w Gdańsku. (fot. gdansk.pl)
Wybudowany na Euro 2012 w piłce nożnej Stadion Energa w Gdańsku. (fot. gdansk.pl)

Autor raportu, Robert Stępowski, zauważa, że doskonałym przykładem potwierdzającym zasadność tego typu samorządowych inwestycji jest Kraków. Tauron Arena Kraków to jeden z najnowszych tego typu obiektów w kraju (oddany do użytku w 2014 roku). Pomimo tak krótkiego okresu funkcjonowania, obiekt w minionym roku zarobił ponad 3 mln zł.

– Zarządzająca obiektem samorządowa spółka Agencja Rozwoju Miasta, udowadnia, że tego typu obiekty mogą doskonale funkcjonować na komercyjnym rynku i wypracowywać zysk, nie licząc wyłącznie na dotacje z budżetu miasta. Większość zarządzających arenami w innych miastach, oczywiście stara się działać na podobnych zasadach, ale póki co, wyników, które uzyskuje Tauron Arenie Kraków mogą tylko pozazdrościć – mówi Robert Stępowski, ekspert ds. marketingu terytorialnego i autor raportu „Wpływ hal widowiskowo-sportowych na wizerunek miast”.

Czytaj też: Mistrzostwa Europy w Siatkówce 2017: Najwięcej rozgrywek w Krakowie

- Wydarzenia organizowane w halach wielofunkcyjnych, wpływają na wizerunek miast, w których się znajdują. Mieszkańcy, którzy w moim przekonaniu są najlepszymi ambasadorami miasta, mogą na miejscu, w komfortowych warunkach kibicować ulubionej drużynie, często podczas prestiżowych, międzynarodowych zawodów lub bawić się wraz ze swoimi ulubionymi artystami, co wpływa na wzrost poczucia dumy i lokalnego patriotyzmu. Duże wydarzenia jak magnes ściągają do miasta turystów, którzy nie tylko muszą kupić bilet na wydarzenie, ale również wydają pieniądze, i to często duże, w hotelach, u taksówkarzy, czy w restauracjach – wylicza Robert Stępowski.

Atlas Arenę w Łodzi otwarto w czerwcu 2009 roku. (fot. uml.lodz.pl)
Atlas Arenę w Łodzi otwarto w czerwcu 2009 roku. (fot. uml.lodz.pl)

Według szacunków, uczestnicy imprez w Tauron Arenie Kraków w ciągu dwunastu miesięcy wydali na noclegi ok. 24,5 mln złotych. Natomiast wydatki na dodatkowe atrakcje, ponoszone przez uczestników imprez w Tauron Arenie Kraków, to kwota ok. 47,5 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Może nareszcie Poznań skorzysta z doświadczeń innych miast i wybuduje wielofunkcyjną halę dla mieszkańców Poznania,którzy z zazdrością oglądają np. mecze siatkówki przy wypełnionych trybunach w małych miasteczkach Polski. Teren w centrum miasta ,po byłym zrujnowanym stadionie Warty, czeka na inwes...tora. rozwiń

Kibic , 2017-03-03 21:41:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE