PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadiony i hale widowiskowe w Polsce: Koszty są duże, ale to gra warta świeczki

  • MN    6 lutego 2017 - 14:35
Stadiony i hale widowiskowe w Polsce: Koszty są duże, ale to gra warta świeczki
Tauron Arena w Krakowie. (fot. Wojciech Wandzel, krakow.pl)

• Miliard złotych kosztowała budowa aren widowiskowo-sportowych jedynie w trzech miastach: Gdańsku/Sopocie, Krakowie i Łodzi.

• Multifunkcjonalne obiekty pozwalają na organizację wydarzeń o międzynarodowym charakterze i przyciągają do miasta turystów - kibiców, fanów muzyki.

• Miasta, które wciąż nie doczekały się takich obiektów, wyraźnie dostrzegają ich brak.
- W naszym przypadku hala widowiskowo-sportowa, dziś Azoty Arena Szczecin, była długo oczekiwana - mówi Piotr Wachowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Szczecina. - Ten obiekt niewątpliwie pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, z jednej strony przez sam fakt, że jest, że nosi logo potężnego ogólnopolskiego sponsora, ale przede wszystkim dlatego, że w końcu powstał. To było ważne na gruncie lokalnym. Z drugiej strony miasto zyskało przestrzeń, dzięki której może organizować, a przede wszystkim gościć u siebie wydarzania, które dotychczas omijały Szczecin – wyjaśnia w raporcie „Wpływ hal widowiskowo-sportowych na wizerunek miasta” przedstawiciel szczecińskiego magistratu.

Czytaj też: Polskie miasta w mediach. Królowa jest jedna

Z kolei miasta, w których nie wybudowano w ostatnich kilku latach tego typu nowoczesnego obiektu, wyraźnie dostrzegają ich brak. - Mimo funkcjonowania dwóch obiektów różne środowiska podkreślają konieczność wybudowania nowej hali widowiskowo-sportowej. Zwracają uwagę, że bez nowoczesnej hali, mieszczącej ponad 10 tys. widzów, Wrocław nie ma szans na poważne imprezy mistrzowskie w najpopularniejszych dyscyplinach halowych – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.

Autor raportu, Robert Stępowski, zauważa, że doskonałym przykładem potwierdzającym zasadność tego typu samorządowych inwestycji jest Kraków. Tauron Arena Kraków to jeden z najnowszych tego typu obiektów w kraju (oddany do użytku w 2014 roku). Pomimo tak krótkiego okresu funkcjonowania, obiekt w minionym roku zarobił ponad 3 mln zł.

– Zarządzająca obiektem samorządowa spółka Agencja Rozwoju Miasta, udowadnia, że tego typu obiekty mogą doskonale funkcjonować na komercyjnym rynku i wypracowywać zysk, nie licząc wyłącznie na dotacje z budżetu miasta. Większość zarządzających arenami w innych miastach, oczywiście stara się działać na podobnych zasadach, ale póki co, wyników, które uzyskuje Tauron Arenie Kraków mogą tylko pozazdrościć – mówi Robert Stępowski, ekspert ds. marketingu terytorialnego i autor raportu „Wpływ hal widowiskowo-sportowych na wizerunek miast”.

Czytaj też: Mistrzostwa Europy w Siatkówce 2017: Najwięcej rozgrywek w Krakowie

- Wydarzenia organizowane w halach wielofunkcyjnych, wpływają na wizerunek miast, w których się znajdują. Mieszkańcy, którzy w moim przekonaniu są najlepszymi ambasadorami miasta, mogą na miejscu, w komfortowych warunkach kibicować ulubionej drużynie, często podczas prestiżowych, międzynarodowych zawodów lub bawić się wraz ze swoimi ulubionymi artystami, co wpływa na wzrost poczucia dumy i lokalnego patriotyzmu. Duże wydarzenia jak magnes ściągają do miasta turystów, którzy nie tylko muszą kupić bilet na wydarzenie, ale również wydają pieniądze, i to często duże, w hotelach, u taksówkarzy, czy w restauracjach – wylicza Robert Stępowski.

Według szacunków, uczestnicy imprez w Tauron Arenie Kraków w ciągu dwunastu miesięcy wydali na noclegi ok. 24,5 mln złotych. Natomiast wydatki na dodatkowe atrakcje, ponoszone przez uczestników imprez w Tauron Arenie Kraków, to kwota ok. 47,5 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kibic , 2017-03-03 21:41:36

    Może nareszcie Poznań skorzysta z doświadczeń innych miast i wybuduje wielofunkcyjną halę dla mieszkańców Poznania,którzy z zazdrością oglądają np. mecze siatkówki przy wypełnionych trybunach w małych miasteczkach Polski. Teren w centrum miasta ,po byłym zrujnowanym stadionie Warty, czeka na inwes...tora.  rozwiń