PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadiony na Śląsku – czy jest dla nich nadzieja?

  • Przegląd prasy/Dziennik Zachodni    21 lutego 2011 - 07:27
Stadiony na Śląsku – czy jest dla nich nadzieja?

Już niebawem rusza kolejna runda rozgrywek piłki nożnej w polskich ligach. A jak wygląda wizja rozwoju sportowych aren na Śląsku?
Raport dotyczący sytuacji śląskich stadionów przygotował Dziennik Zachodni:

1. Piast Gliwice

To w Gliwicach powstaje pierwszy na Śląsku nowoczesny stadion klubowy. Koszt budowy obiektu przy ul. Orzei to 54 mln zł. Na trybunach nowego stadionu już najprawdopodobniej w lipcu będzie mogło zasiąść 10 tysięcy kibiców.

2. Górnik Zabrze

W Zabrzu stadion należałoby zbudować od nowa, ponieważ każdy kamień na trybunach pamięta gole strzelane przez Ernesta Pohla. Nie zmienia to jednak faktu, że kamienie należałoby złożyć w muzeum, a kibicom sprezentować nowy obiekt. Pierwsze kroki w tym kierunku mają zostać zrobione już w tym roku, nie wiadomo jednak, kiedy zostaną wykonane kroki ostatnie.

3. Podbeskidzie Bielsko-Biała

W Bielsku-Białek z wypowiedzi miejscowych polityków wynika, że Górale już od 2010 roku grają na nowiutkim i mieszczącym 15 tysięcy fanów stadionie, jednak wystarczy pójść na ulicę Rychlińskiego, by przekonać się, że rzeczywistość jest "nieco" odmienna, a nowego stadionu po prostu nie ma.

4. Odra Wodzisław

Galeria Odra - tak miał nazywać się nowoczesny obiekty na którym miała w przyszłości rozgrywać swoje mecze Odra Wodzisław. Propozycja dla kibica brzmiała zachęcająco - najpierw zakupy w ekskluzywnych sklepach, potem wielkie sportowe emocje, a po nich relaks. Jednak olbrzymie inwestycje drogowe i kanalizacyjne w regionie spowodowały, że wielkie wizje, przynajmniej jak na razie pozostaną mitem.

5. GKS Katowice

Na stadionie przy ul. Bukowej brakuje w zasadzie wszystkiego: trybun za bramkami, pieniędzy na modernizację, narożników w projekcie nowego stadionu, a zdaniem kibiców zabraknie też na nim kilkunastu tysięcy miejsc. Jednak to nie koniec braków... ponieważ brakuje także terminu w którym odnowiona siedziba GKS-u miałaby zostać oddana do użytku.

6. Ruch Chorzów

Nowy szef miasta Andrzej Kotala gruntowną zmianę obiektu na Cichej uznał za jeden ze swoich priorytetów, lecz kiepsko się za to zabrał. Przetarg na koncepcję przebudowy stadionu Ruchu po odwołaniu jednego z oferentów właśnie został unieważniony i w tym roku projekt obiektu na pewno już nie powstanie. Możliwe że od 2012 roku kibice z Chorzowa będą oglądać mecze swojego ukochanego zespołu na Stadionie Śląskim... jednak nie wszystkim ten pomysł się podoba.

7. Ruch Radzionków

Od pewnego czasu budowa nowego stadionu w Radzionkowie jest dla władz miasta celem numer 1. Ma on powstać na terenach dawnej jednostki wojskowej. Ruszyły już pierwsze procedury związane z przejęciem terenu. Jednak jeśli obiekt powstanie, to najwcześniej dopiero w 2013 roku.

8. Polonia Bytom

W Bytomiu w tym roku z miejskiego budżetu skreślono planowane 8,5 mln zł na modernizację stadionu przy Olimpijskiej. Są przymiarki, aby wybudować nowy obiekt na terenie po kopalni Powstańców Śląskich, jednak ciągle historia kończy się właśnie na przymiarkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kris o poranku, 2011-02-21 11:05:48

    Chciałbym przypomnieć włodarzom miast Śląskich, że Kibice to też płatnicy podatków wpływających do kasy miasta. Jesteśmy więc w jakiejś cząstce pracodawcami tychże. Z naszych pieniędzy budowane są budżety miast. Dlaczego 1/5 budżetu mojego Miasta idzie na opiekę społeczną - wyrzucone pieniądze... w błoto. Miasta Śląskie zarządzane są nieudolnie, bez wizji przyszłości, nasze drużyny grają na stadionach kóre wybudowali Niemcy przed wojną. Wstyd i gańba. Ps. Stadion Śląski kosztował 500 mln zł , można by za to wybudować 7 (słownie: siedem) obiektów sportowych na których grały by nasze drużyny.  rozwiń