PARTNER PORTALU
  • BGK

Stalowa Wola i Nisko będą miały obwodnicę

  • PAP    5 listopada 2014 - 14:21
Stalowa Wola i Nisko będą miały obwodnicę

W przyszłym roku ogłoszony ma być przetarg na zaprojektowanie i budowę wspólnej obwodnicy Stalowej Woli i Niska (Podkarpackie). Trasa ma mieć długość ok. 15 km i ułatwi tranzyt z centralnej Polski do przejść granicznych z Ukrainą.
Jak poinformował Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obecnie opracowywana jest koncepcja programowa dla obwodnicy dwóch podkarpackich miast. Koncepcja uściśli zakres rzeczowy i finansowy inwestycji, a także określi wytyczne dla projektu budowlanego.

"Dokument ten powinien być gotowy w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Gdy będziemy mieć zapewnione finansowanie budowy obwodnicy, to jesteśmy w stanie ogłosić przetarg w okolicach marca 2015 r. Budowa będzie przebiegać w systemie projektuj - buduj, co przyśpieszy inwestycję. Przy tych założeniach obwodnica mogłaby powstać w połowie 2019 r." - zaznaczył Wysocki.

Obwodnica Stalowej i Niska ma być finansowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020. Dokument jest obecnie aktualizowany i - jak zapewnił wiceminister rozwoju regionalnego i infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz - inwestycja ta ma być wpisana na listę podstawową. "Bardzo nam zależy, aby budowa tej obwodnicy rozpoczęła się jak najszybciej" - dodał.

Czytaj też:  Wojnicz doczekał się obwodnicy (zdjęcia)

Obwodnica rozpocznie się w Stalowej Woli na skrzyżowaniu ul. Chopina z ul. Podskarpową. Później będzie prowadzona wzdłuż wału przy rzece San w kierunku Niska. Koniec trasy zaplanowano na terenie gminy Rudnik nad Sanem, gdzie połączyć ma się z planowaną drogą ekspresową S19. Długość drogi wyniesie ok. 15 km.

Obwodnica ułatwi przejazd tranzytem pojazdów, które z centralnej Polski jadą drogą krajową nr 77 do przejść granicznych z Ukrainą w Medyce i Korczowej. Obecnie DK 77 przebiega przez centrum zarówno Stalowej Woli jak i Niska.

Natomiast droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Odcinek Rzeszów-Lublin, do którego ma być włączona obwodnica Stalowej Woli i Niska, powstanie do roku 2020.

Czytaj też:  20 chętnych na projekt i budowę obwodnicy Sanoka

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.