PARTNER PORTALU
  • BGK

Starachowice: Wokół zalewu Lubianka powstaną plaże, przystań i miejsca piknikowe

  • PAP/AT    26 listopada 2016 - 10:45
Starachowice: Wokół zalewu Lubianka powstaną plaże, przystań i miejsca piknikowe
Zalew Lubianka w Starachowicach (fot.wikipedia.org/Omron)

• Zagospodarowanie na potrzeby rekreacji terenu przy zalewie „Lubianka” w Starachowicach (Świętokrzyskie) ma kosztować ok. 10 mln zł.
• Projekt zakłada m.in. dwie plaże, miejsca piknikowe, scenę dla kina letniego i przystań dla sprzętu wodnego.
Zbiornik rekreacyjny "Lubianka" znajduje się w południowo-zachodniej części Starachowic. Malowniczo położony na obrzeżach Sieradowickiego Parku Krajobrazowego jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Zalew powstał w latach 80. XX w. przez spiętrzenie wód rzeki Lubianka.

Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół zalewu. Konkurs organizowały wspólnie samorząd Starachowic i kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wpłynęło 12 prac, a najwyżej oceniono projekt pracowni Format z Kielc.

Jak podkreślił prezydent Starachowic Marek Materek, samorząd będzie zabiegać o wsparcie inwestycji z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 10 mln zł. "Żeby starać się o te środki, musieliśmy wybrać pracę w oparciu, o którą stworzymy dokumentację techniczną, a później rozstrzygniemy przetarg na jej realizację" - tłumaczył samorządowiec podczas prezentacji projektu.

Inwestycję umożliwiło przejęcie przez gminę niemal 39 hektarów od Skarbu Państwa. Decyzję w tej sprawie przed kilkoma miesiącami podjęli radni miejscy. Część terenu przy zbiorniku, razem z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego, dotąd użytkował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Samorząd przed ogłoszeniem konkursu konsultował z mieszkańcami pomysły, które mogłyby uatrakcyjnić wypoczynek w tym miejscu.

Projekt, który będzie realizowany w ramach inwestycji, zakłada m.in. utworzenie nad zbiornikiem dwóch plaż z zadaszonymi miejscami piknikowymi i przebieralniami. Zostaną wydzielone miejsca, gdzie będzie można urządzić grilla czy ognisko. Powstanie też pole kempingowe i namiotowe z zapleczem sanitarnym.

Zaplanowano place zabaw - dla starszych i młodszych dzieci, oraz siłownię plenerową dla dorosłych, także boiska sportowe i scenę, m.in - na potrzeby organizacji kina letniego.

Dwa mola - na brzegu połączone promenadą - pozwolą na spacer nad wodą. Jedno z nich będzie dwupoziomowe - dolna część będzie wykorzystywana przez kawiarnię. Punkty małej gastronomii będą funkcjonowały także na brzegu zbiornika.

W planach jest też budowa przy zalewie przystani z wypożyczalnią rowerów wodnych czy kajaków. Będzie też wyciąg do nart wodnych. Wokół całego zbiornika będzie zbudowana ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Powstanie też pętla autobusowa i duży parking.

"Lubianka" jest jednym z najczęściej odwiedzanych wakacyjnych kąpielisk w powiecie starachowickim. Zaglądają tu też chętnie mieszkańcy innych rejonów woj. świętokrzyskiego. "Rewitalizacja ma przyciągnąć nad zalew kolejnych turystów i mieszkańców" - podkreślił Materek.

Prezydent dodał, że w planie architektonicznym zagospodarowania okolic zalewu znajduje się także teren, który w przyszłość samorząd będzie mógł wydzierżawić przedsiębiorcom planującym w tym miejscu prowadzenie np. hotelu.

Łatwiejszy dojazd nad zalew ma umożliwić remont pobliskich ulic - Południowej, Żytniej i Majora "Nurta". Koszt tego przedsięwzięcia, sfinansowanego w części z rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019", to ponad 4 mln zł. Pierwszy etap inwestycji już się zakończył, a całość będzie sfinalizowana do końca roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Polakk, 2018-01-29 23:41:10

    Kolejny pomysł tego debila Materka ? Nawalić betonu, hoteli nabudować? Ludzie potrzebuja naturalnej przyrody, beton maja w mieście, bo nawet ,,łąki" zabetonowano.
  • Gosc, 2016-11-30 21:16:06

    Chory pomysł. Taki badziew to w suchedniowie może być. Beton prawie dookoła? Myśli ktoś?