PARTNER PORTALU
  • BGK

Stare Polesie w Łodzi: Ćwierć miliarda na reaktywację osiedla

  • aw    5 lipca 2016 - 13:00
Stare Polesie w Łodzi: Ćwierć miliarda na reaktywację osiedla

Na osiedlu Stare Polesie znajduje się w dużej mierze historyczna zabudowa (fot.uml.lodz.pl)

• Stare Polesie w Łodzi ma się zmienić nie do poznania. Obecnie osiedle cierpi na brak zieleni i odpływ mieszkańców.
• Miejscy urbaniści intensywnie pracują nad projektem planu miejscowego dla tego obszaru. Chodzi o zachowanie historycznej zabudowy, ale też nowe atrakcyjne zagospodarowanie przestrzeni.
• Zmiany mają zająć nawet 10 lat, a ich koszt oszacowano na ćwierć miliarda złotych.
Na osiedlu Stare Polesie znajduje się w dużej mierze historyczna, gęsta zabudowa, pałace fabrykanckie i wille, często zabytkowe. Jak informuje łódzki magistrat, przez długi czas powstawało tam niewiele nowej zabudowy, a przeważały wyburzenia zrujnowanych kamienic. W ostatnich latach tendencja ta nieco się zmieniła i powstało trochę nowej zabudowy.

Powstający plan miejscowy ma na celu odwrócenie negatywnych trendów na tym obszarze. Ma być dużo zieleni na ulicach, wiele różnej wielkości parków kieszonkowych, więcej otwartych i ogólnodostępnych przestrzeni publicznych, lepsze warunki do inwestowania.

Plan ma również chronić historyczną zabudowę i drzewostan. Ruch komunikacyjny na Starym Polesiu ma się skupić w układzie obwodowym, a w środku osiedla mają być ulice o uspokojonym ruchu. Na wielu z nich priorytet otrzymałaby komunikacja miejska, na części - piesi. Ulica Karskiego ma zostać przedłużona do Cmentarnej. Urbaniści chcą wykorzystać przestrzeń niezabudowaną. Uporządkowane zostaną też strefy parkingowe.

Nowe życie fabryki?

Radni i społecznicy przekonują, że warto również zagospodarować tereny po dawnej fabryce Polleny-Ewy i uczynić to miejsce ośrodkiem społeczno-kulturalnym. Propozycję poparł już Wydział Kultury UM, sprawę za otwartą uważa także Miejska Pracownia Urbanistyczna.

Wielkie, choć dość odległe zmiany miałyby czekać Zielony Rynek. Jedna z obecnie funkcjonujących hal miałaby zostać przeniesiona na drugą stronę ul. Małej, a w jej miejsce powstałaby ogólnodostępna przestrzeń. Nie stanowi to jednak priorytetu dla miasta, jako że magistrat miałby powrócić do tego zamysłu około 2022-2027 r. Pomysł będzie konsultowany z kupcami.

Kosztowna zmiana

Zmiany na Starym Polesiu będą trwały wiele lat, a ich koszt oszacowano na 250 mln zł.

Radni zwrócili się już do prezydent Łodzi o: zapewnienie w budżecie na 2017 r. środków na przygotowanie projektów zieleni na potrzeby realizacji programu zazieleniania Starego Polesia oraz przygotowanie w 2016 r. projektów terenów zieleni przeznaczonych do realizacji w 2017 r., zapewnienie środków na realizację ww. programu wg harmonogramu wydatków przez kolejne 10 lat oraz o ustalenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla Starego Polesia w możliwie największym zakresie funkcji terenów zieleni.

Ma też zostać przygotowany programu wsparcia i zachęt do zazieleniania przestrzeni prywatnych w formie doradztwa i zachęt podatkowych. Radni postulują też podjęcie rozmów o udostępnieniu mieszkańcom Łodzi ogrodu Akademii Muzycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.