PARTNER PORTALU
  • BGK

Stare ZOO w Poznaniu do rozbiórki?

  • AT    21 maja 2013 - 13:45
Stare ZOO w Poznaniu do rozbiórki?

Ogród Zoologiczny przy ul. Zwierzynieckiej w Poznaniu od kilu lat jest już parkiem. Chociaż wciąż mieszkają w nim zwierzęta to wiele klatek stoi pustych. Niektóre będą musiały być wyburzone, bo nie nadają się już do użytku.
O przyszłości Starego ZOO dyskutowali radni przy okazji rozmów o wykonaniu budżetu za 2012 rok (które radni zaopiniowali pozytywnie) podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.

W przyszłym roku minie 140 lat, gdy pojawiły się w tym miejscu pierwsze zwierzęta w klatkach. Ale od roku 1974 kiedy na Białej Górze powstało Nowe ZOO zwierzęta powoli przeprowadzano do nowych wybiegów nad Maltą. Na Jeżycach pozostały jednak obiekty, klatki i wybiegi.

Dlatego kilka lat temu Stare ZOO otwarto dla mieszkańców i można do niego wchodzić swobodnie, płacić trzeba tylko za zwiedzanie wybudowanych nowych pawilonów z rybami, a  niedługo kończonego właśnie pawilonu zwierząt zmiennocieplnych.

Jednak większość obiektów  stoi pustych: wybiegi dla wielkich drapieżników, kozia górka czy ten dla słonia w którym mieszkała słynna słonica Kinga. 

- Część obiektów powinna być rozebrana, a część będzie wykorzystana na inne cele - zapowiedział Lech Banach, dyrektor Ogrodu Zoologicznego. - Nie jest to jednak takie łatwe, bo są one zabytkowe, jednak ich stan jest fatalny, niektóre mają już 100 lat - tłumaczył. Z tym nie zgadza się część radnych: - ponosimy duże koszty utrzymania tego miejsca i szkoda, że tak mało się tam dzieje - mówił radny Tomasz Lewandowski. Wsparła go radna Lidia Dudziak -  musimy robić wszystko by Stare ZOO rozwijać, a nie zwijać - apelowała.

- Stare ZOO nie może być miejscem do pokazywania dzikich zwierząt, tak się nie robi tego współcześnie - odpowiadał radnym Lech Banach, - po to wybudowaliśmy Nowe ZOO by zwierzęta mogły być prezentowane w warunkach zbliżonych do naturalnych. Stare ZOO jednak nie zniknie, -  będzie w nim więcej zwierząt, ale po prostu nie te co były do tej pory. Kończymy pawilon zwierząt zmiennocieplnych - zapowiedział Banach.

Innego zdania jest radny Michał Grześ.

- To jest miejsce na normalny park, a Stare ZOO powinno być już dawno zlikwidowane, centrum miasta to nie miejsce dla dzikich zwierząt - mówił radny.- Szkoda, że powstały tam te nowe pawilony dla gadów, powinny zostać wybudowane w Nowym ZOO - zakończył radny Grześ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: