Starostwo dorzuci się do remontu zamku w Będzinie

  • Wiadomości Zagłebie
  • 03-08-2015
  • drukuj
Zarząd Powiatu Będzińskiego rekomendował przekazanie 20 tys. zł. na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane na zamku w Będzinie. Prace, na które w czerwcu br. został ogłoszony przetarg, będą polegać na remoncie i konserwacji murów blankowania baszty zamku.
Starostwo dorzuci się do remontu zamku w Będzinie
fot.wiadomoscizaglebia.pl

– Środki zostaną przekazane na wniosek Muzeum Zagłębia w Będzinie po podjęciu przez Radę Powiatu stosownej uchwały – informuje Marek Kopczacki, rzecznik prasowy będzińskiego starostwa. – Przewidywane prace wynikają z katastrofalnego stanu blankowania baszty zamku. Łączny koszt prac remontowo-budowlanych zamknie się kwotą ponad 275 tys. zł – wyjaśnia rzecznik.

Wieża Zamkowa jest jedną z atrakcji turystycznych Będzina, z jej szczytu można podziwiać przepiękną panoramę miasta. Sama Wieża powstała prawdopodobnie dużo wcześniej przed powstaniem Zamku, w drugiej połowie XIII w. Początkowo była 4 kondygnacyjna, zmieniła swój charakter podczas przebudowy Zamku w roku 1834 przez Franciszka Marię Lanciego. Ostatnia z kondygnacji, prawdopodobnie pierwotnie zbudowana z cegły, została rozebrana i na szczycie Wieży wykonano krenelaż.

W chwili obecnej jedna kondygnacja znajduje się częściowo pod ziemią, ponieważ na przestrzeni lat poziom dziedzińca Zamku podniósł się, przykrywając częściowo pierwszą kondygnację Wieży.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE