PARTNER PORTALU
  • BGK

Starostwo przejęło teren po byłym lotnisku wojskowym w Pile

  • PAP    22 stycznia 2014 - 19:05
Starostwo przejęło teren po byłym lotnisku wojskowym w Pile

Wojewoda Wielkopolski podpisał w środę w imieniu Skarbu Państwa umowę o nieodpłatnym przekazaniu pilskiemu staroście 115 ha terenów po byłym lotnisku wojskowym. Może tam powstać m.in cywilne lotnisko czy centrum logistyczne związane z lotnictwem.
Wartość rynkowa nieruchomości szacowana jest na 37,8 mln złotych.

"Warunki umowy dopuszczają realizowanie działalności w zakresie: transportu lotniczego pasażerskiego i towarowego, działalności logistyczno-spedycyjnej, magazynowej, handlowej, produkcyjnej, edukacyjno-szkoleniowej i rekreacyjnej, powiązanej z lotnictwem" - powiedział rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Do tej pory starostwo było właścicielem 180 ha tego lotniska, obecna darowizna przekazuje na własność powiatowego samorządu pozostałe 115 ha.

"Będziemy się starali o uzyskanie dofinansowania na budowę lotniska o ograniczonej certyfikacji, czyli dla mniejszego ruchu biznesowego typu General Aviation. Dzięki zapisom w strategii rozwoju województwa i programach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego będziemy mogli się ubiegać o środki z Unii Europejskiej" - powiedział starosta pilski Mirosław Mantaj.

Aby móc lepiej zagospodarować lotnisko, powiat chce założyć spółkę z miastem Piła.

"Na razie przepisy nie pozwalają na tworzenie spółek samorządom powiatowym, zabiegamy poprzez naszych parlamentarzystów, aby się to zmieniło, w przyszłości będziemy zabiegali też, aby oprócz działalności związanej z lotnictwem móc tam prowadzić także centra logistyczne, spedycję, parki przemysłowe czy technologiczne" - dodał Mantaj.

Docelowo na lotnisku mogłyby powstać specjalna strefa ekonomiczna i inkubatory przedsiębiorczości.

Na pilskim lotnisku, oprócz pasów startowych, placów postojowych i dróg kołowania znajdują się: dwa kompleksy hangarów samolotowych, hangar aeroklubu, 40 betonowych podziemnych schronohangarów, składnice materiałów pędnych i smarów, dom pilota, budynki koszarowe i magazynowe oraz wały ziemne.

Obecnie płyta lotniska używana jest do obsługi małych samolotów sportowych, szybowców oraz skoków spadochronowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: