PARTNER PORTALU
 • BGK

Stary Browar w Poznaniu zmieni właściciela?

 • AW    14 października 2015 - 12:35
Stary Browar w Poznaniu zmieni właściciela?

Stary Browar to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Poznaniu (fot. http://i2.pinger.pl)

Grażyna Kulczyk kolejny raz przymierza się do sprzedaży centrum handlowego Stary Browar w Poznaniu. Ewentualnym przyszłym nabywcą jest należąca do Deutsche Banku niemiecka spółka RREEF Investment.
Wniosek dotyczący koncentracji 9 października wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgłoszenie zamiaru koncentracji dotyczy planowanego nabycia przez RREEF Investment GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem nieruchomości stanowiącej Centrum Handlowe Stary Browar położonej w Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 42, a także związanych z nią praw, od spółki Fortis Nowy Stary Browar z siedzibą w Poznaniu.

Jak podaje UOKIK, RREEF jest spółką zarządzającą inwestycjami, należącą do Grupy Deutsche Bank.

Inwestycje z aferą Grobelnego w tle

Stary Browar to połączenie obiektu handlowego oraz galerii artystycznej. Budynek został zaprojektowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów. W Starym Browarze działa 200 sklepów, 30 restauracji i kawiarni oraz hotel a także galeria sztuki, sale wystawienniczo-koncertowe i 8-salowy multipleks.

Przypomnijmy, że sprawa sprzedaży gruntów pod nowe skrzydło Browaru zakończyła się dla poprzedniego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego i czterech urzędników w sądzie.

Zarzucono im popełnienie przestępstw polegających na wyrządzeniu miastu Poznań szkody majątkowej w wielkich rozmiarach poprzez niedopełnienie obowiązku prawidłowego gospodarowania w trakcie sprzedaży nieruchomości.

Prokuratura twierdziła, że grunt wart ponad 13 mln zł sprzedano w styczniu 2003 r. za zbyt niską cenę - 6,1 mln zł. Do tego działki, leżące w centrum miasta, zostały potraktowane przy sprzedaży, jako teren pod park, choć mogły być przeznaczone pod inwestycje. Grunt kupiła wtedy właśnie firma Grażyny Kulczyk. Wybudowano tam nowe skrzydło centrum rozrywkowo-handlowego Stary Browar.

Ostatecznie w połowie 2012 r. Ryszard Grobelny i pozostałe 4 osoby zostały uniewinnione przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (9)

 • Ćierpliwy Polak, 2015-10-22 09:34:00

  PIS i Pan Ziobro po wyborach ich też rozliczy ?
 • Alek, 2015-10-15 00:21:26

  Napiszcie coś o P.Kulczyku...Nie wiem dlaczego jak,, zmarł"miałem przeczucie,że sprawa CIECHU niedługo wyplynie ale nie będzie już najważniejszego świadka wśród żywych..
 • podpisałem, 2015-10-14 21:28:24

  Do Jan Szudera: a może powinni przekazywać grunty w ramach licytacji? Jakiekolwiek firmy powstałyby na tym terenie, to płaciłyby takie same podatki. Dlaczego więc była to firma Kulczyk?