PARTNER PORTALU
  • BGK

Stary Rynek w Częstochowie czekają duże zmiany

  • PAP    3 marca 2015 - 20:47
Stary Rynek w Częstochowie czekają duże zmiany
Wizualizacja Starego Rynku / fot.

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku w Częstochowie wraz z odcinkami ulic: Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek.
Poznaliśmy laureata I nagrody konkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku. Sąd konkursowy wybrał projekt autorstwa Michała Bernasika, mającego pracownię w niemieckiej Kolonii. Przyznana została nagroda w wysokości 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej obiektów objętych konkursem.

Zdobywca drugiego miejsca Piotr Szcześniak (Bygg Architecture – Eindhoven)otrzyma 10 tys. zł, a trzeciego - ENONE Architektura i Design - Rafał Sokołowski (Pabianice) -5 tys. zł. Sąd konkursowy przyznał także cztery honorowe wyróżnienia, które przyznano architektom z Wrocławia, Krakowa, Bytomia i Gliwic.

W konkursie złożono 49 prac, a wstępnych zgłoszeń do konkursu było w sumie ponad 120. Dla Częstochowy centrum miasta są Aleje Najświętszej Maryi Panny. Ich naturalnym przedłużeniem, czy też początkiem jest Stary Rynek i jego okolice. To historycznie ważny, a estetycznie - jeden z ładniejszych fragmentów Częstochowy, choć przez dekady zaniedbywany i w wielu miejscach zdegradowany. Jednocześnie świetnie skomunikowany ze wszystkimi dzielnicami, z unikatowym, średniowiecznym układem urbanistycznym, z ciekawą architekturą budynków, położony nad zagospodarowanym już częściowo nabrzeżem Warty.

Potencjał miejsca podkreślał – tuż przed przedstawieniem werdyktu - przewodniczący Sądu Konkursowego Ryszard Jurkowski z katowickiego Oddziału SARP, znany architekt i urbanista.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.