PARTNER PORTALU
  • BGK

Stary Rynek w Łodzi zmieni oblicze

  • JS    9 marca 2017 - 22:15
Stary Rynek w Łodzi zmieni oblicze
Prace nad projektem mają się rozpocząć w przyszłym roku po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego i ogłoszeniu przetargów. (fot. uml.lodz.pl)

Łódź w ramach rewitalizacji obszarowej kompleksowo przebuduje i zmodernizuje m.in. Stary Rynek i park Staromiejski.
- Czas rozpocząć wielką rewitalizację Łodzi, a najlepiej od miejsca, w którym powstało nasze miasto. Stary Rynek i pobliski park przechodziły w swojej historii różne etapy - od okresu świetności po degradację, dlatego chcemy go ożywić, przywrócić mu właściwe miejsce, prestiż i nadać nowe funkcje - zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak podkreślił Tomasz Piotrowski, nadzorujący proces rewitalizacji, będzie to kompleksowa przebudowa obu terenów z podkreśleniem historycznego układu urbanistycznego. Na Starym Rynku zostanie m.in. domknięta południowa pierzeja, gdzie stanie pawilon handlowo-gastronomiczny, na płycie pojawią się specjalne stoiska dla kwiaciarzy i ogrodników, będzie nowa nawierzchnia, mała architektura i oświetlenie. Jako przedłużenie szlaku od strony placu Wolności, rynek będzie pod opieką menadżera ulicy Piotrkowskiej. Ma przyciągać okolicznych mieszkańców i służyć wszystkim łodzianom jako atrakcyjne miejsce wypoczynku, rekreacji, targu kwiatowego, wielu imprez i wydarzeń kulturalnych, gastronomii, które znajduje się w łączniku pomiędzy Piotrkowską a Manufakturą.

Nawiązanie do tradycji - jak zaznaczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk - jeszcze lepiej widać w przypadku planów modernizacji parku Staromiejskiego, gdzie pojawią się ślady dawnych uliczek, alejek i szpalerów oraz podkreślony zostanie bieg, zamkniętej w kanale rzeki Łódki. Ponadto w parku powstanie amfiteatr, skatepark, fontanny i place zabaw.
Prace nad projektem mają się rozpocząć w przyszłym roku po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego i ogłoszeniu przetargów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2017-03-09 23:03:32

    taki beton wymyślili? dla kogo taka przestrzeń? powielają błędy innych miast.