PARTNER PORTALU
  • BGK

Stary Rynek we Włocławku pięknieje

  • AW    9 lipca 2013 - 13:05

2 sierpnia zakończą się prace związane z przebudową Starego Rynku we Włocławku. Przebudowa Starego Rynku będzie kosztowała nieco ponad 4,7 mln zł. Taką kwotę zadeklarował wykonawca w przetargu. Unijne dofinansowanie wynosi 2 mln 391 tysięcy złotych.
Jak informuje magistrat, jest już gotowe zejście na plac od strony ulicy 3 Maja. Przebudowane schody w części stanowią jednolitą platformę, łagodnie opadającą ku dołowi. Taki kształt zejścia jest nie tylko wygodniejszy dla osób odwiedzających Stary Rynek; pozwoli również na sprawniejszą organizację i przebieg różnego rodzaju imprez plenerowych, które będą się odbywać w tym miejscu.

Bezpośrednio „na trasie”, jaką należy pokonać schodząc na płytę rynku, została już zamontowana tablica z wizerunkiem historycznego, włocławskiego ratusza, rozebranego w XIX wieku. Na płycie będą zamontowane jeszcze 3 tablice z numerami porządkowymi dawnych ( nieistniejących już ) kamienic.

Plac będzie ozdabiało blisko 3 tysiące krzewów, m.in. barwinek i irga błyszcząca. Posadzono już wiśnie ozdobne i kasztanowce czerwone, które dekoracyjnie „wyrastają” z płyty. Jednym z kwiatowych elementów kompozycyjnych będą dwa duże klomby.

Tereny zielone, w tym trawniki na Starym Rynku, łącznie będą zajmowały powierzchnię 2 650 metrów kwadratowych. Czas na Starym Rynku wskaże zegar słoneczny (prace związane z budową zegara rozpoczęły się wczoraj w południe), w którym funkcję gnomonu będzie pełnił człowiek. Stojąc na polu odpowiadającym danemu miesiącowi roku, przy pomocy własnego cienia, będzie można odczytać godzinę.

Ozdobą Starego Rynku będą również stylowe elementy małej architektury. Można już zobaczyć dekoracyjną pompę, na montaż czekają ławki i oświetlenie. Zabudowa Starego Rynku będzie podkreślona m.in. światłami posadzkowymi.

Przebudowa Starego Rynku to ważny etap kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest rewitalizacja Starego Miasta pn.: „Ku Wiśle”, ujętego w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Włocławek do 2015 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.