PARTNER PORTALU
  • BGK

Stary Rynek we Włocławku przebudowany

  • GK    21 sierpnia 2013 - 08:55
Stary Rynek we Włocławku przebudowany

Na Starym Ryku we Włocławku powstało m.in. nowe zejście na plac od strony ulicy 3 Maja, a przebudowane schody w części stanowią jednolitą platformę łagodnie opadającą ku dołowi.
Przebudowę Starego Rynku zrealizowało konsorcjum włocławskich firm: Drogtom - Lider Konsorcjum i Lux-Dom.

Powstało nowe zejście na plac od strony ulicy 3 Maja. Przebudowane schody w części stanowią jednolitą platformę, łagodnie opadającą ku dołowi. Taki kształt zejścia jest nie tylko wygodniejszy dla osób odwiedzających Stary Rynek; pozwoli również na sprawniejszą organizację i przebieg różnego rodzaju imprez plenerowych, które będą się odbywać w tym miejscu.

Bezpośrednio na trasie, jaką należy pokonać schodząc na płytę rynku, znajduje się tablica z wizerunkiem historycznego, włocławskiego ratusza, rozebranego w XIX wieku. Na płycie są zamontowane także tablice z numerami porządkowymi dawnych nieistniejących już kamienic.

Plac ozdabia blisko 3 tysiące krzewów, m.in. barwinek i irga błyszcząca. Ponadto wiśnie ozdobne i kasztanowce czerwone, które dekoracyjnie wyrastają z płyty.

Jednym z kwiatowych elementów kompozycyjnych są dwa duże klomby, które po zmroku będą ozdobione światłem stylowych latarni. Płytę okala niski żywopłot. Tereny zielone, w tym trawniki na Starym Rynku, łącznie zajmują powierzchnię 2 650 metrów kwadratowych.

Czas na Starym Rynku wskazuje zegar słoneczny, w którym funkcję gnomonu pełni człowiek. Stojąc na polu odpowiadającym danemu miesiącowi roku, przy pomocy własnego cienia, można odczytać godzinę.

Ozdobą Starego Rynku są również stylowe elementy małej architektury. Można zobaczyć dekoracyjną pompę, latarnie ze stylowymi lampionami, a po zmroku zabudowa Starego Rynku będzie podkreślona m.in. światłami posadzkowymi.

Koszt całkowity inwestycji: 5 138 708,11 zł. Dofinansowanie z Europejskiego funduszu rozwoju regionalnego: około 2 388 174,30 zł, co stanowi prawie 47,99 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.