PARTNER PORTALU
  • BGK

Stary wiatrak odmłodniał

  • GK    9 maja 2011 - 09:04
Stary wiatrak odmłodniał

150-letni wiatrak koźlak w podtoruńskim Bierzgłowie (gmina Łubianka) znów może mielić ziarno na mąkę. Kapitalny remont zabytku był możliwy dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego.
Koźlak jest ostatnim z trzech takich wiatraków, które kiedyś stały w Bierzgłowie. Ostatni raz mielił ziarno na mąkę w 1958 roku. W ramach kapitalnego remontu wymieniono konstrukcję i ściany drewnianego młyna, dach pokryto gontem.

Odtworzono brakujące elementy, a stare, które udało się uratować (między innymi sztenber, zastrzały, koło paleczne i kamienie młyńskie) wróciły na swoje miejsce. W wyposażeniu wiatraka pomogli mieszkańcy Bierzgłowa, którzy zbudowali także ogrodzenie wokół obiektu.

W realizacji przedsięwzięcia pomogły środki urzędu Marszałkowskiego przeznaczone na ten cel w ramach Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wsparcie z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 280 tys. zł. Kolejne 70 tysięcy złotych trafiło na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Młyn składa się z trzech kondygnacji, liczy 14 metrów wysokości, a ze śmigłami prawie 19 metrów. Budynek nie posiada fundamentu – leży na wkopanych w ziemię kamieniach, które wyznaczają kierunki północ – południe oraz wschód – zachód. Skrzydła wiatraka zapierzone w całości liczą 60 metrów kwadratowych powierzchni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Zelmer, 2011-05-09 12:14:45

    To tak,jak"stary piernik odmłodniał''! I to toruński! Jak wyremontowali wiatrak,to i pierniki są lepsze!!!Braaawo!
  • Panda, 2011-05-09 11:32:21

    to się chwali, kiedy mieszkańcy o coś tak bardzo walczą!