PARTNER PORTALU
  • BGK

Stawiają na inwestycje i nowych mieszkanców

  • fakty.bai.pl (A. Staniaszek)    6 października 2011 - 10:41

W Drużbicach przybywa mieszkańców, a gmina się rozbudowuje. Do końca 2011 roku zaplanowano tam inwestycje za 3 mln zł przy 12 -milionowym budżecie.
Na ukończeniu jest budowa kolejnej "schetynówki", która powstanie dzięki programowi budowy dróg lokalnych w połowie finansowanemu przez rząd a w połowie przez samorządy. 3 kilometry asfaltowej drogi, która odchodzi od miejscowości Suchcice do krajowej "ósemki". To budowa "rzutem na taśmę", bo rządowe dofinansowanie jeszcze wynosi 50 proc. kosztów. W roku przyszłym będzie 30 proc. Wójt Bożena Zielińska jednak zapowiada, że Drużbice chcą korzystać z mniejszego, 30-procentowego dofinansowania. W gminie, której tegoroczny budżet  wynosi 12 mln zł liczy się każdy grosz.

Jest też budowana droga w Rożniatowicach, która jest łącznikiem dróg powiatowych. Przechodzi przez wieś Rożniatowice. Do tej pory przez wieś prowadziła droga polna. Nowa droga dofinansowana jest ze środków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, który finansuje dojazdy do pól. Inwestycję zakończą w połowie października.

Gmina Drużbice miała bardzo mało utwardzonych dróg. Bożena Zielińska jest wójtem prawie trzy lata. W tym czasie powstało w gminie 30 kilometrów dróg – z tego połowa asfaltowych.

Czytaj też:Gruntowny problem z gruntówkami

Ale to nie koniec tegorocznych inwestycji. W ubiegłym tygodniu został oddany plac pod budowę orlika. Boiska wybudowanego dzięki rządowemu programowi nie było do tej pory w gminie. W ubiegłym roku zostało oddane do użytku boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Drużbicach. Zostało w 75 proc. sfinansowane z funduszy zewnętrznych.
 
Ze środków zewnętrznych będzie też sfinansowana wymiana 12 kilometrów azbestowego wodociągu. Inwestycja została podzielona na trzy etapy, na trzy lata. - Jesteśmy po pierwszym etapie. Czekamy na kolejne pieniądze, żeby projekt dalej realizować – mówi wójt Bożena Zielińska. - Planujemy – pozyskujemy środki i realizujemy inwestycje – podkreśla pani wójt.  - Mam nadzieję, że mieszkańcy będą z tego zadowoleni.

Przybywa domów, przybywa mieszkańców

W gminie Drużbice przybywa mieszkańców. Gmina jest pięknie położona, bełchatowianie tutaj budują domy i przeprowadzają się – także do Drużbic. Pani wójt bardzo się z tego cieszy, bo w ten sposób gmina się rozwija. Więcej mieszkańców oznacza większe zainteresowanie inwestorów gminnymi działkami. Gmina stwarza dla nich odpowiednie warunki. Dla miejscowości Rasy został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego.

- Chcemy uzbroić i sprzedawać tam działki –dwadzieścia działek pod budownictwo jednorodzinne, kilka pod działalność gospodarczą - mówi wójt Zielińska. Resztę pod lasem pod Kałdunami chcieliby sprzedać inwestorowi, który wybuduje tu market spożywczy albo nawet centrum handlowe. Na tym terenie brakuje bowiem sklepów. Mieszkańcy Teresina, Nowej Wsi, Rasów, Bukowia Górnego mają do dyspozycji jeden malutki sklepik prywatny. A gdy powstaną parkingi, ludzie wracający z pracy z Bełchatowa chętnie zrobią tam zakupy, bo w mieście są kłopoty z parkowaniem.
 
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został także opracowany dla Teresina. Miejscowość jest wyjątkowo pięknie położona nad zalewem – Mamy tam 14 hektarów – mówi pani wójt. W Teresinie został wybudowany dom pomocy społecznej, w przyszłym roku powstanie drugi. Gmina dzieli należący do niej teren na pół. Pierwsza część to 6,5 ha ze zbiornikiem,  prawie 7 ha zostanie przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne oraz działalność gospodarczą. Jeśli znajdzie się chętny developer, gmina sprzeda teren w całości. Będą wtedy pieniądze na uzbrojenie działek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.