PARTNER PORTALU
  • BGK

Stocznia Gdańska znów w Polskich rękach

  • PAP/AT    26 stycznia 2017 - 06:38
Stocznia Gdańska znów w Polskich rękach
Stocznia Gdańska (fot.wikipedia.org/Brosen)

Sektor stoczniowy czeka repolonizacja. Rząd chce odzyskać aktywa Stoczni Gdańskiej.
Rządowe instytucje liczą na odkupienie aktywów Stoczni Gdańskiej od ukraińskich inwestorów. Powstanie grupa budująca statki i urządzenia dla morskiej energetyki - pisze "Puls Biznesu".

Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister rozwoju i finansów, zapowiedział niedawno, że po przejęciu od Włochów Banku Pekao repolonizacja czeka także sektor stoczniowy. W tej branży jedynym podmiotem z kapitałem zagranicznym jest Stocznia Gdańska oraz powiązana z nią spółka GSG Towers, specjalizująca się w budowie urządzeń dla energetyki morskiej. Kontrolę nad nimi sprawowali dotychczas ukraińscy inwestorzy z Siergiejem Tarutą na czele. Niedawno jednak kapitałowy udział w stoczni zwiększyła do 50 proc. Agencja Rozwoju Przemysłu.

Czytaj też: W Stoczni Gdańsk otwarto linię do produkcji morskich wież wiatrowych

Na tym nie koniec. Z informacji "PB" wynika, że rządowe instytucje, nadzorowane przez resorty Mateusza Morawieckiego, starają się przejąć kontrolę nad gdańską grupą, przede wszystkim nad segmentem produkcji elementów wież wiatrowych, odkupując ją od Ukraińców.

Spółki z udziałem skarbu państwa chcą konsolidować sektor stoczniowy. Jak do tych planów odniesie się strona ukraińska, dowiemy się - być może - w przyszłym tygodniu, po wizycie Siergieja Taruty - twierdzi jedno ze źródeł gazety.

Ukraiński inwestor ma przyjechać na rozmowy dotyczące kapitałowej przyszłości stoczni. Jak ustalił "PB", już od kilku tygodni trwają konsultacje dotyczące zmian właścicielskich w gdańskiej grupie.

Przedstawiciele rządowych agend na razie nie wypowiadają się na temat planów odkupienia aktywów gdańskiej grupy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ekomorda, 2017-01-26 10:23:31

    Co to za bzdurny tytuł! To już odzyskano te aktywa czy dopiero będą na temat rozmowy? I co tak naprawdę oznacza dzisiaj nazwa Stocznia Gdańska?
  • jan, 2017-01-26 09:07:15

    Stocznia Gdańska SA upadła. Nie ma jej od dawna. Na części dawnej Stoczni Gdańskiej SA działa między innymi spółka, która nazywa się Stocznia Gdańsk SA, a która nie jest stocznią, robi wieże dla morskich elektrowni wiatrowych dla krajów rozwiniętych, tych elektrowni, których tak nie mogą ścierp...ieć elity warszawskie i katowickie  rozwiń