PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica kupi część działki na pl. Defilad

  • PAP    18 stycznia 2013 - 08:27
Stolica kupi część działki na pl. Defilad

Rada Warszawy podjęła w czwartek uchwałę udzielającą zgody na nabycie przez miasto prawa użytkowania wieczystego ostatniej części nieruchomości położonej na pl. Defilad pod planowaną budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Za przyjęciem uchwały głosowało 52 radnych, nikt nie był przeciw, trzech wstrzymało się od głosu. W myśl uchwały Rada wyraziła zgodę na „nabycie przez miasto udziału równego 1/2 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w obszarze pl. Defilad, stanowiącej niezabudowaną działkę o pow. 655 mkw., z przeznaczeniem pod planowaną budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej".

W październiku ub.r. został rozpatrzony wniosek złożony przez spadkobierców dawnych właścicieli hipotecznych tej nieruchomości. W myśl wydanej decyzji przyznano im prawo użytkowania wieczystego 1/2 części tego terenu stanowiącego własność miasta.

Jak zaznaczono w uchwale, pozostała część nieruchomości jest wolna od roszczeń, gdyż miasto jest spadkobiercą dawnych współwłaścicieli. Na spotkaniu z przedstawicielami miasta pełnomocnik obecnych współużytkowników wieczystych 1/2 działki wyraził w ich imieniu zgodę na przeniesienie tego prawa na rzecz miasta za cenę wynikającą z jej wartości szacunkowej.

Z uwagi na fakt, że kwota ta przekracza 2,5 mln zł, jej nabycie na rzecz miasta wymagało zgody Rady Warszawy. W ub.r. Rada wydała już zgodę na nabycie praw do użytkowania wieczystego dwóch innych działek znajdujących się na terenie, gdzie ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Łącznie za tereny te miasto ma zapłacić kilkanaście milionów złotych.

Środki finansowe przewidziane na cel, o którym mowa w czwartkowej uchwale, zostały zarezerwowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta stołecznego Warszawy na lata 2012-2042, w limitach wydatków na 2013 rok dla przedsięwzięcia „Regulacja stanu prawnego nieruchomości w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki".

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało powołane w 2005 r. Jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury i miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad. W ubiegłym roku ostatecznie upadła jednak koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza.

W planach jest rozpisanie nowego konkursu na projekt siedziby muzeum. Tymczasowa siedziba muzeum mieście się obecnie w pawilonie Emilia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.