PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica maszeruje do mistrzostw nieco kulejąc

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 czerwca 2011 - 06:26
Stolica maszeruje do mistrzostw nieco kulejąc

Na zaplanowanych 40 inwestycji infrastrukturalnych związanych z przygotowaniami do mistrzostw stolica wyda aż 6 – 7 mld zł.
Są to m.in. druga linia metra, inwestycje w infrastrukturę i rozbudowa Szybkiej Kolei Miejskiej. Jeśli doliczymy do tego środki z budżetu centralnego m.in. na Stadion Narodowy, lotnisko, obwodnicę czy dworce – to wielkość nakładów inwestycyjnych przekroczy aż 17 mld zł. Samorządowcy podkreślają, że jeszcze nigdy stolica nie odnotowała takiego przyspieszenia inwestycyjnego jak teraz – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Największym osiągnięciem w przygotowaniach do turnieju jest zapowiadana na przyszły rok radykalna poprawa całego systemu komunikacyjnego. Lotnisko na Okęciu już spełnia wymogi stawiane przez UEFA, a na początku 2012 r. uruchomione zostanie połączenie kolejowe z lotniska do centrum miasta.

Szybka Kolej Miejska zakupiła dla jego obsługi 13 nowych składów, których dostawy właśnie się rozpoczęły.

Widoczne są też zmiany w środkach transportu. W latach 2007-2012 wymienionych zostanie tysiąc autobusów (ponad 800 już jeździ, 3 czerwca miasto podpisało kontrakt na kolejnych 168) i ponad 150 tramwajów.

Choć Warszawa może zyskać najwięcej spośród wszystkich miast gospodarzy Euro, to skala przedsięwzięć jest nie lada problemem. Największą wpadką są opóźnienia na wartym 2 mld zł Stadionie Narodowym.

Czytaj też: Stadion Narodowy przedmiotem negocjacji

Nie najlepiej wygląda też modernizacja dworców. Zachodni w ogóle się nie zmieni i dalej będzie straszyć podróżnych. Dworzec Centralny – choć wygląda o wiele lepiej – niedawno zaczął przeciekać, a pomysł PKP na ozdobienie graffiti jednego z peronów poskutkował utratą części gwarancji wykonawcy remontu.

Z kolei zmiany na ważnym z punktu widzenia turnieju Dworcu Wschodnim będą połowiczne. Odnowione zostaną tylko budynki. Perony, wiaty i przejścia podziemne to wciąż dziadostwo.

Czytja też: Stadion w proszku, a pensje szły w górę

W trakcie mistrzostw spore utrudnienia będą związane z budową drugiej linii metra – w nocy z 11 na 12 czerwca br. aż na dwa lata zamknięta zostanie ul. Świętokrzyska w ścisłym centrum miasta, rozkopany będzie też położony w okolicy stadionu plac Wileński.

W ramach rekompensaty ratusz planuje wprowadzić darmowe przejazdy komunikacją miejską na czas mistrzostw. Za bilety miałaby zapłacić UEFA.

Choć wydatki Warszawy są ogromne, urzędnicy przekonują, że impreza i tak się opłaci zarówno miastu, jak i całemu regionowi – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.