PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica negocjuje cenę działek pod muzeum

  • PAP    21 czerwca 2012 - 07:17
Stolica negocjuje cenę działek pod muzeum

Rada Warszawy udzieliła zgody na nabycie przez miasto praw do wieczystego użytkowania dwóch działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad.
Miasto zapłaci za nie łącznie ok. 7 mln zł. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 41 radnych, sześciu było przeciwnych, 13 wstrzymało się od głosu. Dyrektor <a href="http://www.propertynews.pl" title="biura">Biura</a> Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko poinformował, że miasto wkrótce będzie właścicielem wszystkich działek potrzebnych pod budowę muzeum.

Dodał, że wycena ostatniej, trzeciej działki, którą miasto kupi, trwa i powinna zakończyć się w ciągu miesiąca.

Na razie, za zgodą rady, miasto może kupić prawa do wieczystego użytkowania dwóch działek o łącznej powierzchni 674 m kw. Działki staną się własnością miasta. Bajko zaznaczył, że ich wycena: 10 tys. zł za m kw. jest prawidłowa. Dopytywany przez radnych powiedział, że miasto zapłaci za nie ok. 7 mln zł.

Wcześniej należało uregulować ich status prawny. Do <a href="http://www.propertynews.pl" title="nieruchomości komercyjne">nieruchomości</a> istniały bowiem roszczenia spadkobierców właścicieli, którym nieruchomości odebrano dekretem Bieruta w 1945 r. Miasto nie może skupować roszczeń.

Zgoda rady Warszawy na nabycie nieruchomości jest konieczna, jeśli wysokość transakcji przekracza kwotę 2,5 mln zł. Środki na nabycie praw do działek pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zarezerwowano w budżecie na 2012 r. Rokowania z właścicielami praw do działek w obszarze pl. Defilad prowadzi Komisja Negocjacyjna.

Obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej funkcjonuje w budynku przy ul. Pańskiej. Niebawem ma przenieść się do pobliskiego pawilonu meblowego Emilia przy ul. Emilii Plater. Docelowo ma się mieścić w obiekcie, którego budowę zaplanowano na pl. Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r.; jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.