Strabag zbuduje drogę do lotniska

W ciągu ok. półtora roku prowadząca do Pyrzowic droga ekspresowa S-1 zostanie przedłużona do znajdującego się w tej miejscowości międzynarodowego lotniska.

Niespełna 2-kilometrowy odcinek za 72,9 mln zł zbuduje konsorcjum na czele z firmą Strabag. Jak podał we wtorek katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, umowa z wykonawcą odcinka drogi ekspresowej Pyrzowice-lotnisko oraz węzła drogowego przy lotnisku została już podpisana. Nastąpiło to rok po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

- Odcinek drogi ekspresowej S-1 z Pyrzowic do lotniska jest uzupełnieniem sieci drogowej pomiędzy istniejącą drogą S-1 oraz budowaną autostradą A-1 - wyjaśniła rzeczniczka katowickiego oddziały GDDKiA, Dorota Marzyńska.

Prowadząca do Pyrzowic 12-kilometrowa jednojezdniowa droga ekspresowa S-1 istnieje od czterech lat, łącząc okolice portu lotniczego z węzłem dróg krajowych na 1 i 86 w Podwarpiu. Dzięki temu połączeniu do lotniska można łatwo dojechać nie tylko z Katowic i aglomeracji śląskiej, ale także np. z Podbeskidzia, Krakowa, Częstochowy, Łodzi czy Warszawy.

Docelowo, dzięki rozpoczynającej się wkrótce inwestycji, drogą S-1 będzie można dojechać z Podwarpia nie tylko do samego portu lotniczego, ale także do budowanej w pobliżu autostrady A-1, biegnącej od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Gdańska.

Nowy odcinek, o długości 1,9 km, będzie miał dwie jezdnie. Częścią projektu jest budowa samego węzła lotnisko, dwupoziomowych przejazdów nad lokalnymi drogami oraz dróg dojazdowych. Przedsięwzięcie wymaga przebudowy linii energetycznych, teletechnicznych, wodociągów itp. Dla nowej drogi zaprojektowano też kanalizację wraz z urządzeniami oczyszczającymi ścieki drogowe. Powstaną ekrany akustyczne.

Po ukończeniu brakującego odcinka oraz autostrady A-1 w tym rejonie, podkatowickie lotnisko ma być jednym z najlepiej skomunikowanych regionalnych portów lotniczych w Polsce. Rocznie z lotniska korzysta ok. 2,4 mln pasażerów.

Czytaj też:

460 mln zł na S17 Lublin-Piaski

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE