PARTNER PORTALU
  • BGK

Supernowoczesna biblioteka

  • PAP    2 marca 2011 - 20:08
Supernowoczesna biblioteka

52 tys. książek, 4 tys. multimediów, a nawet gry planszowe można wypożyczać w otwartej w środę nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wypożyczalnią zarządza nowoczesny system komputerowy, każda książka ma elektroniczny chip.
Dzięki systemowi można wypożyczyć książkę bez kontaktu z pracownikiem, albo oddać ją tuż za drzwiami biblioteki - w specjalnym terminalu. - My to urządzenie nazywamy trezorem, albo wrzutnią. Jeśli się spieszymy i nie chcemy wchodzić wyżej, można tam wrzucić książkę, a system rozpozna tytuł i "zdejmie" go z konta czytelnika - powiedziała dyrektor biblioteki, Elżbieta Kampa.

System komputerowy jest bezlitosny - wystarczy jednodniowe opóźnienie i już nalicza karę za przetrzymanie książki. - O ile z żywym bibliotekarzem można było jeszcze podjąć próbę negocjacji, o tyle system nie ma litości - zaznaczyła Kampa. Dodała że opolska biblioteka od lat korzysta z usług profesjonalnych windykatorów i dłużnicy nie są wielkim problemem dla placówki.

Otwarcie biblioteki w nowej siedzibie oznacza konieczność ponownego rejestrowania czytelników. Nowa legitymacja biblioteczna to plastikowa karta formatu karty kredytowej. Jest na niej wizerunek budynku biblioteki, którego fasada ozdobiona jest wierszami Stachury.

Oprócz wypożyczalni dla dorosłych w bibliotece jest kącik dziecięcy, mediateka - czyli wypożyczalnia multimediów, oraz czytelnia. Wkrótce opolska placówka wzbogaci się o kawiarenkę, gdzie będzie można przy kawie przeczytać gazetę i książkę - również taką spoza zbiorów biblioteki. - W kawiarence będą dostępne książki z akcji "book crossing" - czyli takie, które ich właściciele po przeczytaniu zostawiają w miejscu publicznym, żeby ktoś inny również mógł je przeczytać - tłumaczyła dyrektor.

W bibliotece powstał też zupełnie nowy dział - gier planszowych. Zagrać można na miejscu, można też gry wypożyczać. - Na razie jest ich kilkadziesiąt, ale ten dział będzie rozbudowywany. Jesteśmy w kontakcie z pasjonatami "planszówek", którzy najlepiej wiedzą w co się teraz gra - podkreśliła Kampa.

Opolska biblioteka ma dziś ok. 16 tys. zarejestrowanych, aktywnych czytelników. - Jeśli dodamy do tego tych, którzy tylko korzystają z czytelni - co nie wymaga rejestracji - to ta liczba jest jeszcze większa - oceniła dyrektor. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.