PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki Arena pod znakiem zapytania. Oferty znacznie wyższe niż zakładano

  • PAP/AH    26 września 2017 - 17:35
Suwałki Arena pod znakiem zapytania. Oferty znacznie wyższe niż zakładano
Urząd spodziewał się, że oferty mogą być wyższe, ale nie aż tak wysokie. (Fot. UM Suwałki)

Pięć firm złożyło oferty w przetargu na budowę największej w regionie hali widowiskowo-sportowej w Suwałkach, ale wszystkie są droższe od zakładanej przez miasto sumy 27 mln zł.
• Budowa hali widowiskowo-sportowej w Suwałkach miała rozpocząć się jeszcze w tym roku

• Samorząd chce na tą inwestycję przeznaczyć 17 mln zł z budżetu. 10 mln zł ma stanowić dofinansowanie z resortu sportu. 

• Oferty w przetargu jednak znacznie przekroczyły zakładany budżet, co stawia pod znakiem zapytania termin rozpoczęcia realizacji inwestycji.

Miasto ogłosiło przetarg w lipcu na budowę hali widowiskowo-sportowej Arena Suwałki na blisko 2,2 tys. widzów. Samorząd otrzyma na ten cel 10 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Miasto zakładało, że pozostałe 17 mln zł wyda z własnego budżetu.

Budowa miała się rozpocząć jeszcze w tym roku, ale nie wiadomo, czy tak się stanie, bo oferenci, którzy chcą budować obiekt zaproponowali w przetargu ceny od niespełna 37 do 55 mln zł, czyli wyższe niż zaplanowane przez miasto środki.

Najniższą ofertę 36 mln 881 tys. zł zaproponowało Przedsiębiorstwo Budowlane UNIMAX z Warszawy.

- Spodziewaliśmy się, że oferty mogą być wyższe, ale nie przypuszczaliśmy, że będą tak wysokie - powiedział Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk.

Sznel dodał, że do końca tygodnia, prezydent podejmie decyzję co dalej z przetargiem.

- Możemy unieważnić przetarg i ogłosić nowy, możemy wybrać najtańszą ofertę, ale zarazem musimy znaleźć dodatkowe środki, czy to z ministerstwa sportu lub u marszałka województwa - powiedział Sznel.

Władze miasta zakładały, że już w tegorocznym budżecie przeznaczą na inwestycję 4 mln zł. Pozostała kwota - ok. 13 mln zł - miała być podzielona na lata 2018 i 2019. Według planu hala miała być oddana do użytku w maju 2019 roku.

Obiekt ma powstać obok stadionu piłkarskiego, na którym grają pierwszoligowe Wigry Suwałki. Pomysł budowy hali pojawił się ponad rok temu wśród działaczy siatkarskiego klubu Ślepsk Suwałki. W obecnej hali, w której gra suwalski zespół, mieści się niespełna tysiąc kibiców, a chętnych na kupno biletów jest dużo więcej.

Obiekt ma służyć zarówno pierwszoligowym Wigrom do treningów, siatkarzom Ślepska do rozgrywania spotkań z większą liczbą publiczności oraz innym suwalskim klubom sportowym.

Planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 6 tys. m kw., z czego powierzchnia sportowa to blisko 1800 m kw. Zaplanowano tam boiska do siatkówki (9 na 18 m), koszykówki (15 na 28 m) i piłki ręcznej (20 na 40 m). Na trybunach będzie mogło zasiąść 2165 kibiców. Zaplanowano również salę treningową o wymiarach 14 na 24 m, o wysokości 8 m i łącznej powierzchni 340 m.

Jak informuje magistrat, ma to być największa hala sportowo-widowiskowa w województwie podlaskim, a także w promieniu około 200 km od Suwałk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.