PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki: Muzeum im. Marii Konopnickiej zostanie wyremontowane

  • PAP/AT    3 czerwca 2017 - 13:40
Suwałki: Muzeum im. Marii Konopnickiej zostanie wyremontowane
Muzeum im. Marii Konopnickiej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach (fot.facebook.com/Muzeum-imMarii-Konopnickiej)

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (Podlaskie) - mieście, w którym urodziła się poetka, doczekało się po wielu latach remontu.
• Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zostanie wyremontowane.

• Niedawno został rozstrzygnięty przetarg na modernizację obiektu.

• Inwestycja będzie kosztowała ponad 3,2 mln zł.

Muzeum im. Marii Konopnickiej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Inwestycja ma zakończyć się we wrześniu 2018 roku i do tego czasu obiekt będzie nieczynny.

Generalny remont, od fundamentów po dach, obejmie m.in. roboty rozbiórkowe, wykopy i fundamenty, ściany konstrukcyjne, dach, stolarkę okienną i drzwiową, tynki, podłogi, posadzki i elewacje.

"Przyszedł najwyższy czas, aby przeprowadzić kapitalny remont muzeum, które przeszło w latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) jakąś modernizację, ale to było już dawno. Muzeum po remoncie przybierze całkowicie nowe oblicze" - powiedział PAP dyrektor muzeum okręgowego Jerzy Brzozowski.

Czytaj też: Monopolis: Muzeum, teatr i biznes w jednym miejscu

Plan przewiduje m.in. zakup sprzętu wystawienniczego, magazynowego, technicznego, multimedialnego, nowoczesnych technologii i aplikacji informacyjno-komunikacyjnych. Budynek zostanie wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, zakupione zostanie także wyposażenie ułatwiające dostęp do obiektu osobom niepełnosprawnym. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół muzeum: drogi dojazdowe, parkingi, chodniki i zieleń.

Inwestycja ma kosztować ponad 3,2 mln zł. 1,8 mln zł, to dofinansowanie z Regionalanego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Muzeum im. Konopnickiej, to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Suwałk, ale także dla turystów. "Maria Konopnicka tutaj się urodziła, to nasza tożsamość, a latem to nasza wizytówka. Ludzie przychodzą, żeby zobaczyć miejsce, gdzie się urodziła. Każdy wie, kto to Maria Konopnicka" - powiedział PAP Brzozowski.

Muzeum otwarte zostało 23 sierpnia 1973 roku, a od 1975 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Można tam oglądać stałą wystawę pt. "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu". Ekspozycja urządzona jest na parterze w obu skrzydłach budynku, w którym 23 maja 1842 roku urodziła się i spędziła pierwszych siedem lat dzieciństwa Maria Stanisława z Wasiłowskich Konopnicka.

Muzeum znajduje się na posesji o powierzchni ok. 0,5 ha. Zajmują ją, oprócz głównego budynku, plac z tzw. pałacykiem, wybudowany w latach 1911-1912 oraz ogród w stylu angielskim. W pałacyku do zakończenia remontu prezentowane mają być niektóre części muzealnej ekspozycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.