PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwalska SSE będzie większa

  • PAP    29 grudnia 2014 - 09:41

Na powiększenie o ponad 200 ha liczy w 2015 r. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nowych inwestorów chce też przyciągać bardziej atrakcyjnymi finansowymi preferencjami niż te, które będą obowiązywać na przykład w zachodniej części kraju.
Firmy, które w 2014 r. otrzymały zezwolenia na działalność w suwalskiej SSE mają łącznie zainwestować 602 mln zł, zatrudnić 220 nowych pracowników i utrzymać około dwóch tysięcy miejsc pracy - podsumowała suwalska strefa. W 2014 r. wydano 16 zezwoleń, wszystkie w pierwszym półroczu.

Suwalska SSE ma obecnie siedem podstref: Białystok, Suwałki, Grajewo i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap w Warmińsko-Mazurskiem oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Łącznie powierzchnia terenów pod inwestycje objętych ulgami to 375,6 ha. W strefie działa 91 firm, które zatrudniają 6,5 tys. osób. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,1 mld zł.

Czytaj też: Samorządowcy muszą informować, że na ich terenie jest SSE

W pierwszym kwartale 2015 r. Suwalska SSE chce wydać co najmniej pięć zezwoleń na działalność firmom z branż: drzewnej, poligraficznej, budowlanej i spożywczej. "Szacowana wartość inwestycji wyniesie 61 mln zł, zaś zatrudnienie to około 90 pracowników" - poinformował prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński.

Prezes przypomina, że zgodnie z nowymi wytycznymi KE w zakresie pomocy na lata 2014-2020, od lipca 2014 r. obowiązują nowe poziomy tego wsparcia. "Dla większości regionów Polski są one niższe niż wcześniej o średnio 15 punktów procentowych. Tymczasem na terenach funkcjonowania Suwalskiej SSE te preferencje zostały na tym samym poziomie (najwyższe w kraju). Liczymy więc, że zadziała mechanizm czysto ekonomiczny, który przyciągnie do SSSE nowych inwestorów, którzy doceniają najwyższą wielkość ulgi podatkowej, a jednocześnie nasze pozostałe walory min.: doskonałą lokalizację, niskie koszty nabycia przygotowanych pod inwestycję gruntów, wykwalifikowaną kadrę pracowników i profesjonalną obsługę inwestora" - powiedział Żyliński.

W listopadzie zarząd suwalskiej SSE złożył do ministerstwa gospodarki wniosek o powiększenie strefy o pond 207 ha. Miałoby powstać osiem nowych podstref (Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród oraz Sejny), a trzy już istniejące miałyby się powiększyć. Podstrefa Suwałki ma się powiększyć o 37 ha, Białystok ma zyskać prawie 65 ha, a Grajewo 9,3 ha. Łącznie po powiększeniu obszar Suwalskiej SSE ma wynieść ponad 583 ha. Wszystkie nowe tereny strefy znajdują się w województwie podlaskim. Samorządy bardzo mocno zabiegały o strefę zwłaszcza na tych terenach, które przygotowały pod inwestycje z wykorzystaniem unijnych dotacji na ten cel.

W 2014.r. w Suwalskiej SSE było wydane dwusetne zezwolenie na działalność. Dostała je firma Malow produkująca w Suwałkach meble metalowe. Firma jest w strefie od początku jej istnienia. Teraz firma inwestuje w budowę zakładu produkującego metalowe multimedialne infokioski oraz szafki. Do końca 2018 r. Malow zainwestuje ok. 43 mln zł.

W 2014 r. pierwsza firma weszła do podstrefy w Łomży. PHU Okleina zbuduje w 2015 r. zakład, w którym będą produkowane elementy do mebli. Inwestycja ma kosztować ok. 1,8 mln zł, a produkcja ma być możliwa w 2016 r. Rok 2014 miał być także rokiem sprzedaży ostatniej działki w podstrefie Białystok, jednak nie do końca wiadomo, czy działka zostanie sprzedana. Firma zainteresowana produkcją fotowoltaiki wpłaciła wadium za działkę, ale na razie do transakcji z miastem nie doszło.

W Suwałkach dotychczasową działalność rozwija m.in, firma Padma Art, która - w ocenie władz SSSE - jest jednym z najbardziej aktywnych przedsiębiorstw w strefie. Firma wytwarza m.in. dekoracyjne kartony wykorzystywane w produkcji ramek. Wykonuje je m.in. dla koncernu IKEA. W ramach zezwolenia z 2014 r. już istniejący zakład jest łączony z nowym w związku z produkcją m.in. ram i innych artykułów dekoracyjnych. Nowa inwestycja to wartość 12 mln zł i 11 nowych miejsc pracy. (

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.