PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwalskie starostwo nie sprzeda ruin pałacu Paca

  • PAP    7 grudnia 2010 - 13:02
Suwalskie starostwo nie sprzeda ruin pałacu Paca

Starostwo Powiatowe w Suwałkach (Podlaskie) nie sprzeda ruin Pałacu Paca w Dowspudzie ani przylegających do nich terenów.
Urzędnicy chcą pozyskać pieniądze unijne na zabezpieczenie i rewitalizację obiektu - poinformował starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

Dodał on, że starostwo rozważało możliwość przekazania, sprzedaży lub dzierżawy części terenu po posiadłości hrabiego Ludwika Michała Paca, jednak ostatecznie władze powiatu na to się nie zdecydowały.

- Myślę, że mieszkańcy gminy Raczki i opinia społeczna mogłyby tej decyzji nie zaakceptować. Ludzie bali się, że jeśli teren przejmie prywatna firma, nie będą mieli dostępu do tego miejsca - powiedział Ołdakowski.

Teren po posiadłościach Paca to obecnie ok. sześć hektarów działki oraz ruiny pałacu i przyległy do nich stary park. Przez kilka lat organizowano tam duży Festiwal Celtycki. Do ruin przyjeżdżały zespoły folkowe z Polski i zagranicy. Mieszkańcy Suwalszczyzny zawsze tłumnie przyjeżdżali na imprezę, ale od kilku lat ruiny są opuszczone. Od kilku miesięcy trwa tam inwentaryzacja. Starostwo do końca roku ma określić, jak zabezpieczyć ruiny przed zniszczeniem i przygotować do ewentualnych remontów.

Ołdakowski poinformował, że starostwo złożyło projekt do programu Polska - Litwa 2007-2013 na rozbudowę jednego z obiektów. Miałoby w nim powstać centrum informacji turystycznej z częścią hotelową. Starosta dodał, że jeśli będą takie możliwości - będzie chciał pozyskać pieniądze unijne na kolejne inwestycje w Dowspudzie.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, jego dobra skonfiskował carski rząd. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z pałacu zachowała się jedynie wieża bociania i niewielki budynek.

Czytaj też:

Dróżki w Kalwarii jak nowe

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-12-07 13:46:38

    To co inwentaryzuje Starostwo ? Kolejna grabiez mienia prywatnego ?