PARTNER PORTALU
  • BGK

Swarzędz wybrał wykonawcę wiaduktu

  • 24swarzedz.pl    6 sierpnia 2012 - 08:32
 Swarzędz wybrał wykonawcę wiaduktu

Jeszcze w sierpniu tego roku rozpoczną się prace przy budowie nowego wiaduktu łączącego ul. Rabowicką z drogą krajową nr 92.
Wybrany został już bowiem wykonawca pierwszego etapu tej strategicznej dla Swarzędza inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w przyszłym roku kierowcy będą mogli korzystać z nowej drogi.

Na przełomie czerwca i lipca swarzędzki magistrat rozpisał przetarg na budowę pierwszego etapu inwestycji. Etap ten polega na budowie wiaduktu nad torami kolejowymi i ma być gotowy w czerwcu 2013 roku. Etap kolejny, czyli budowa dróg dojazdowych ma się zakończyć cztery miesiące później. Jak informuje Zbigniew Zastrożny, dyrektor Wydziału Rozwoju Gminy Swarzędz, wpłynęło dziewięć ofert od firm budowlanych, które wahały się w granicach od niecałych 18 do 23 mln złotych.

Została już wybrana najlepsza zdaniem urzędników oferta, która opiewa na kwotę 18 mln złotych. Jeżeli od innych firm nie wpłyną odwołania od decyzji, to 13 sierpnia zostanie podpisana umowa, po czym rozpoczną się prace budowlane.

Początkowe założenia przewidywały, że całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 50 mln złotych, jednak już teraz wiadomo, że ostateczny koszt będzie niższy. Radni Rady Miejskiej w Swarzędzu zarezerwowali na ten cel 14 mln złotych, Ministerstwo Infrastruktury udzieliło dotacji w wysokości prawie 12 mln złotych. Kolejne środki będą pozyskiwane równolegle do postępu prac.

Budowa łącznika ulicy Rabowickiej i drogi krajowej nr 92 to największa inwestycja drogowa w Swarzędzu od lat. Nowy wiadukt ma usprawnić komunikację w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i skierować ruch wielkociężarowy bezpośrednio na drogę krajową nr 92, bez konieczności przejazdu przez miasto.

Teraz jedyny wyjazd z tej strefy jest możliwy przez wiadukt na ulicy Polnej. Takie ograniczenie sprawia, że na skrzyżowaniu ulic Rabowickiej, Średzkiej i Polnej tworzą się gigantyczne korki nawet kilka razy dziennie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodne z planem to w październiku 2013 roku sytuacja w tym miejscu będzie wyglądała zgoła inaczej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.