PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Ołtarz w kampusie Misericordiae gotowy

  • PAP/JL    27 lipca 2016 - 07:30
Światowe Dni Młodzieży. Ołtarz w kampusie Misericordiae gotowy
Ołtarz w Brzegach ma ma 95 metrów szerokości oraz 50 m głębokości.. Fot. Mat. prasowe

Ołtarz w kampusie Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki, przy którym w 30 lipca papież Franciszek spotka się z młodzieżą jest już gotowy.
Pozostało jeszcze ustawienie zieleni i dekoracji ołtarza, montaż telebimów. Brakuje jeszcze mensy ołtarzowej, która zostanie przeniesiona z Błoń. Inaczej niż na Błoniach ołtarz w Brzegach nie wymagał formalnego odbioru, a służby na bieżąco sprawdzają prawidłowość jego realizacji.

Czytaj też: Program Światowych Dni Młodzieży

Przedstawicielom żandarmerii watykańskiej teren się bardzo podobał. Mówili, że to jeden z ładniejszych, jakie widzieli, a zakres i skalę robót określili jako powalającą, zwłaszcza wielkość ołtarza i scen.

Ołtarz góruje nad kampusem. Budowla ma 95 metrów szerokości oraz 50 m głębokości. Po obu stronach ołtarza są miejsca dla biskupów i kardynałów. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami tworzy obszar o wymiarach 175 m na 57 m.

Ołtarz dzieli się na cztery poziomy; wysokość, na której znajduje się ołtarz to 8,5 m od poziomu gruntu, góra baldachimu to około 21 m, a sam krzyż ma 28 m wysokości.

Stopnie bezpośrednio przed ołtarzem zostaną wykorzystane m.in. do inscenizacji podczas wydarzeń poprzedzających nabożeństwa. Ozdobią je elementy graficzne. Do ołtarzy przylegać będą scena dla chóru i orkiestry oraz scena, na której prezentowane będą wydarzenia Festiwalu Młodych.

Podobnie jak na Błoniach, wiodącym kolorem na ołtarzu w Brzegach jest biel oraz kolory znajdujące się w logo Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, czyli biały, żółty, czerwony i odcienie niebieskiego. Założeniem organizatorów Światowych Dni Młodzięży było, aby forma ołtarzy nie dominowała nad treścią, nie zaburzała koncentracji.

Wszystkie elementy znajdujące się na ołtarzu są związane z miłosierdziem, m.in. krzyż, obraz Jezusa Miłosiernego, wizerunki apostołów miłosierdzia: św. Jana Pawła II oraz św. siostry Faustyny wraz z relikwiarzami.

Budowa rozpoczęła się 4 lipca. Ołtarze w Brzegach i na Błoniach zaprojektował architekt prof. Stanisław Niemczyk. Cechuje je prostota formy, funkcjonalność i wykorzystanie symboliki miłosierdzia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.