PARTNER PORTALU
  • BGK

Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku przejdzie rewitalizację

  • PAP/KDS    14 sierpnia 2017 - 17:52
 Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku przejdzie rewitalizację
Zabytkowy obiekt nie przechodził kompleksowego remontu od momentu powstania, czyli od 1914 roku (fot. mariawita.pl)

Kościół Starokatolicki Mariawitów przygotowuje plan rewitalizacji zabytkowej Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Obiekt zyska nowe funkcje muzealne i edukacyjne. Powstanie też nowoczesne zaplecze dla pielgrzymów. Prace w części sfinansuje m.in samorząd, ale kościół cały czas poszukuje wsparcia finansowego.
• Projekt ma być realizowany przy finansowym wsparciu m.in. osób prywatnych oraz dzięki środkom pozyskanym z różnego rodzaju instytucji, w tym samorządowych. 

• Rewitalizacja ma dać zabytkowym murom możliwość pełnienia nowych funkcji - muzealno-kulturalno-edukacyjnych. Nie zabraknie też zaplecza dla pielgrzymów.  

• Położona na wysokiej nadwiślańskiej skarpie Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku została wybudowana w stylu neogotyku angielskiego w latach 1911-14. 

Michał Rybak, doradca biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marka Marii Karola Babiego, zarazem członek powołanego przez władze Kościoła komitetu rewitalizacji, informując o planach odnowienia Świątyni Miłosierdzia i Miłości, przypomniał, iż od ponad 100 lat jest ona dla mariawitów centrum duchowej i społecznej wspólnoty.

- Historia Świątyni wzniesionej wraz z budynkami klasztornymi to historia tysięcy ludzi, którzy mieszkali tutaj, wychowywali się i pracowali. Rewitalizacja ma przywrócić siłę tego miejsca, w którym ludzie odnajdowali się w modlitwie, nauce i pracy - podkreślił Rybak.

Jak zaznaczył, dla Kościoła Starokatolickiego Mariawitów ważne jest, by rewitalizacja Świątyni Miłosierdzia i Miłości oraz budynków klasztornych była nie tylko odnowieniem murów, ale także, aby świątynia na nowo stała się żywym miejscem pobytu i spotkań ludzi, nie tylko wiernych. Zwrócił przy tym uwagę, iż zabytkowy obecnie obiekt nie przechodził kompleksowego remontu od momentu powstania.

- Wcześniej prowadzono prace związane z najpilniejszymi potrzebami, jak zabezpieczanie dachu, wymiana części okien czy instalacji. Jednak upływający czas powoduje, że konieczne stało się odnowienie elewacji budynku, gruntowny remont dachu czy wielu pomieszczeń wewnątrz - wyjaśnił Rybak. Podkreślił jednocześnie, iż celem przygotowywanego obecnie projektu gruntownego remontu i odnowienia Świątyni Miłosierdzia i Miłości oraz budynków klasztornych jest nadanie całemu obiektowi nowych funkcji muzealno-kulturalno-edukacyjnych wraz z zapleczem pielgrzymkowym.

Jak wyliczył Rybak, efektem realizacji przedsięwzięcia ma być m.in. możliwość prezentacji dziedzictwa mariawityzmu, organizowania wydarzeń kulturalnych, a także stworzenie miejsca spotkań mariawickich, polepszenie warunków zamieszkania kleryków Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz czasowego pobytu dzieci, np. podczas wakacyjnego wypoczynku.

Rybak przyznał, że rewitalizacja Świątyni Miłosierdzia i Miłości wraz z kompleksem klasztornym będzie wymagała nakładów przekraczających środki Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. - Kościół planuje w związku z tym poszukiwanie funduszy na rewitalizację od osób i instytucji zewnętrznych, w tym instytucji centralnych i samorządowych - podkreślił. Dodał, iż dokładne dane, dotyczące nakładów, będą możliwe do oszacowania po sfinalizowaniu trwających już prac nad szczegółowym projektem przedsięwzięcia, obejmującym m.in. przygotowanie dokumentacji architektonicznej i konserwatorskiej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.