PARTNER PORTALU
 • BGK

Świątynia o. Rydzyka z pozwoleniem na budowę

 • PAP    24 maja 2012 - 20:13
Świątynia o. Rydzyka z pozwoleniem na budowę

Pozwolenie na budowę kościoła, który ma być wotum wdzięczności dla Jana Pawła II, otrzymała Fundacja Lux Veritatis, kierowana przez o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w czwartek Sylwia Derengowska z Urzędu Miasta w Toruniu.
W Urzędzie Miasta w Toruniu zakończona została również procedura o wydanie pozwolenia na budowę przez Fundację Lux Veritatis akwaparku bazującego na złożach wód geotermalnych. Potrzebny jest tylko podpis prezydenta miasta.

Świątynia i akwapark z hotelem wejdą w skład przyszłego Centrum Polonia in Tertio Millennio.

Świątynia, która ma pomieścić trzy tysiące wiernych, powstanie w sąsiedztwie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Projekt opracowany przez pochodzącego z Torunia, a mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, architekta Andrzeja Ryczka, przewiduje, że będzie to dwupoziomowa budowla, zwieńczona wielką, ażurową kopułą z koroną.

Na górnym poziomie znajdzie się zasadniczy kościół z ołtarzem - repliką prywatnej kaplicy papieża w Watykanie, w której zostanie umieszczony pochodzący z prawdziwej kaplicy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przed którym modlił się Jan Paweł II. Znajdą się tam również m.in. zakrystie, studia nagrań radiowych i telewizyjnych.

Na dolnym poziomie powstanie Kaplica Pamięci, która ma być poświęcona wszystkim, którzy oddali życie za ojczyznę. Przewidziano, że na granitowej ścianie znajdą się nazwiska osób, które zginęły ratując ofiary Holocaustu, a także zostanie umieszczony napis "Nie ma większej miłości, jak oddać życie za przyjaciół". Na środku będzie zainstalowana metaloplastyczna rzeźba Gorejącego Krzewu, na której każdy będzie mógł umieścić znicz, będący wyrazem pamięci o poległych i zamordowanych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Lamia, 2012-05-25 11:56:30

  czyli wniosek z tego płynie jeden - o.Rydzyk buduje sobie centrum dowodzenia nowego Państwa - Sekty KK
 • Krzysztof B., 2012-05-25 11:45:41

  Wreszcie po wielkich trudach jest zezwolenie.To votum narodu będzie wyrazem miłości do JPII błogosłowianego i uwieńczeniem dzieł O.Rydzyka,który włożył tyle trudu i upokorzeń dla ratowania polskości i wiary.
 • czes., 2012-05-25 10:58:36

  do Andrzej- w tej sprawie należy się zwrócić do PO ojca Tuska Te miliardy eu które ofiarował na ratowanie eurolandu i niszczenie gospodarki , nauki służby zdrowia - to jest prawdziwa przyczyna upadku Polski